Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
11. mája 2015 10:25 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Čína v dovoze ropy predbehla Spojené štáty americké

V apríli Čína dovážala 7,4 mil. barelov čierneho zlata denne, americký dovoz bol na úrovni 7,2 mil. barelov denne.

Čína sa v apríli prvýkrát stala najväčším dovozcom ropy na svete a predbehla tak USA. Očakáva sa pritom,že čínske nákupy ropy zostanú na vysokej úrovni napriek spomaľovaniu čínskej ekonomiky. Dovoz ropy do Číny minulý mesiac dosiahol rekordný objem takmer 7,4 mil. barelov denne. Dostala sa tak v importe na prvé miesto pred Spojené štáty americké, ktoré podľa odhadov založených na údajoch Reuters v apríli dovážali 7,2 mil. barelov denne.

Predpokladá sa, že hoci Čína v dovoze ropy v najbližších mesiacoch opäť klesne na druhé miesto, jasne smeruje k tomu, že sa natrvalo stane najväčším svetovým importérom čierneho zlata namiesto USA. „To, že sa Čína stane najväčším svetovým importérom ropy, by jej malo poskytnúť pri nákupoch silnejšie postavenie. Angažovanie sa Číny na Blízkom východe sa bude naďalej meniť,“ povedal Philip Andrews-Speed, šéf výskumu v oblasti energetickej bezpečnosti na Štátnej univerzite v Singapure.

Americký dovoz ropy klesol na zhruba 7 mil. barelov ropy denne z úrovne vyše 10 mil. barelov denne, na ktorej bol pred desiatimi rokmi. Čínsky import v rovnakom období stúpol sedemnásobne. Keďže ceny sú relatívne nízke, očakáva sa, že čínsky dopyt bude rásť. „Určite budú naďalej zvyšovať nákupy ropy, aby naplnili kapacitu nových zásobníkov, a to aj strategických a komerčných,“ uviedol Seng Yick Tee, riaditeľ poradenskej firmy SIA Energy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies