Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. apríla 2013 0:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Čína má záujem o podiel v kazašskom ropnom poli Kašagan

Čína prejavila záujem o kúpu podielu od americkej ropnej spoločnosti ConocoPhillips v nadnárodnom konzorciu, ktoré pripravuje ťažbu z kazašského ložiska ropy Kašagan. Povedal to v utorok kazašský minister ropného a plynárenského priemyslu Sauat Mynbajev. „Kazachstan ešte takéto rozhodnutie neprijal, ale takáto možnosť existuje,“ povedal minister novinárom. Odmietol však povedať, ktorá spoločnosť alebo štátna inštitúcia zastupuje Čínu na rokovaniach s Kazachstanom.

Kazachstan, ktorý je najväčším producentom ropy v strednej Ázii a druhým najväčším postsovietskym producentom po Rusku, má prednostné právo na kúpu 8,4-percentného podielu, ktorý v ložisku Kašagan vlastní ConocoPhillips. Táto americká firma, ktorá predáva aktíva v zahraničí, aby zredukovala svoj dlh, uviedla, že svoj podiel v ložisku Kašagan mieni predať indickej spoločnosti Oil and Natural Gas Corp za približne 5 mld. USD.

Či odkúpi podiel firmy ConocoPhillips, sa Kazachstan musí rozhodnúť do mája. Minister ropného a plynárenského priemyslu povedal, že ďalšie možnosti budú závisieť od predložených podmienok iných strán, ktoré tiež o podiel majú záujem. Kašagan je najväčším objaveným ložiskom ropy na svete za viac ako 40 rokov a podľa odhadu sa v ňom nachádza 30 mld. barelov ropy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame