Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. apríla 2013 0:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Čína má záujem o podiel v kazašskom ropnom poli Kašagan

Čína prejavila záujem o kúpu podielu od americkej ropnej spoločnosti ConocoPhillips v nadnárodnom konzorciu, ktoré pripravuje ťažbu z kazašského ložiska ropy Kašagan. Povedal to v utorok kazašský minister ropného a plynárenského priemyslu Sauat Mynbajev. „Kazachstan ešte takéto rozhodnutie neprijal, ale takáto možnosť existuje,“ povedal minister novinárom. Odmietol však povedať, ktorá spoločnosť alebo štátna inštitúcia zastupuje Čínu na rokovaniach s Kazachstanom.

Kazachstan, ktorý je najväčším producentom ropy v strednej Ázii a druhým najväčším postsovietskym producentom po Rusku, má prednostné právo na kúpu 8,4-percentného podielu, ktorý v ložisku Kašagan vlastní ConocoPhillips. Táto americká firma, ktorá predáva aktíva v zahraničí, aby zredukovala svoj dlh, uviedla, že svoj podiel v ložisku Kašagan mieni predať indickej spoločnosti Oil and Natural Gas Corp za približne 5 mld. USD.

Či odkúpi podiel firmy ConocoPhillips, sa Kazachstan musí rozhodnúť do mája. Minister ropného a plynárenského priemyslu povedal, že ďalšie možnosti budú závisieť od predložených podmienok iných strán, ktoré tiež o podiel majú záujem. Kašagan je najväčším objaveným ložiskom ropy na svete za viac ako 40 rokov a podľa odhadu sa v ňom nachádza 30 mld. barelov ropy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies