Čína investuje do stavby britskej jadrovej elektrárne

21. októbra 2015 20:49

Čínska spoločnosť CGN sa zaviazala, že bude financovať 33,5 % projektu výstavby britskej jadrovej elektrárne Hinkley Point.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Rosatom.ru

Čína sa dohodla s Veľkou Britániou, že investuje 6 mld. libier (GBP) do projektu jadrovej elektrárne Hinkley Point, ktorú má vybudovať francúzska spoločnosť EDF. Pôjde o výstavbu prvej novej jadrovej elektrárne v Británii za celú generáciu. Čínska spoločnosť CGN podnikajúca v oblasti jadrovej energetiky sa zaviazala, že bude financovať 33,5 % projektu, ktorého hodnota má byť 18 mld. GBP. Británia uviedla, že elektráreň potrebuje s cieľom nahradiť starnúce reaktory.

Dohoda, ktorú ohlásili počas štátnej návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii, je podporou pre francúzskeho prevádzkovateľa jadrových elektrární EDF a pre spoločnosť Areva, ktorá je výrobcom reaktorov. Obe tieto spoločnosti sú pod tlakom, aby preukázali, že dokážu elektráreň postaviť včas a podľa rozpočtu. Iné ich projekty v Európe sa totiž oproti pôvodným rozpočtom predražili o miliardy eur.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?