Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
23. januára 2015 14:22 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Čína dováža rekordné množstvo ropy z Ruska

V roku 2014 sa čínsky dovoz ruskej ropy zväčšil o 36 % na rekordných zhruba 662 tis. barelov denne

Čínsky dovoz ruskej ropy v decembri vzrástol na rekordných 876 tis. barelov denne. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnil čínsky colný úrad. Čínske rafinérske firmy totiž využili pokles spotovej ceny ruskej ropy na niekoľkoročné minimá. Za celý rok 2014 sa čínsky dovoz ruskej ropy zväčšil o 36 % na rekordných zhruba 662 tis. barelov denne.

Objem dovozu ruskej ropy do Číny v decembri medziročne vzrástol o 86 %. Rusko predbehlo Omán a stalo sa tretím najväčším exportérom ropy na čínsky trh po Saudskej Arábii a Angole. Ruský export do Číny by v tomto roku mal opäť vzrásť, pričom sa očakáva väčšia preprava cez východoruský prístav Kozmino.

Čína v súčasnosti nakupuje ruskú ropu, ktorá sa prepravuje ropovodmi aj tankermi. Odbočka ropovodu Východná Sibír – Tichý oceán smeruje do severovýchodnej Číny, kde je rafinérska báza kontrolovaná najväčšou čínskou energetickou spoločnosťou PetroChina. Do severozápadnej Číny Rusko prepravuje ropu aj ropovodom cez Kazachstan.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame