Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
2. septembra 2015 13:40 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Čína by mala Venezuele poskytnúť úver na zvýšenie ťažby ropy

Ako uviedol prezident Venezuely Nicolás Maduro, úver je určený „na postupné zvýšenie produkcie ropy v nasledujúcich mesiacoch“. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Hua Chunying však nepotvrdila, či Čína skutočne súhlasila s poskytnutím úveru.

Venezuela uzavrela s Čínou dohodu o poskytnutí úveru vo výške 5 mld. USD na zvýšenie produkcie ropy, povedal v televízii v utorok večer venezuelský prezident Nicolás Maduro. Ako uviedol prezident Venezuely, ktorá je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), úver je určený „na postupné zvýšenie produkcie ropy v nasledujúcich mesiacoch“. Bližšie detaily však neprezradil.

Zdroj zo štátnej venezuelskej ropnej spoločnosti PDVSA v marci informoval agentúru Reuters o úvere vo výške 5 mld. USD. Úver by pravdepodobne mal byť určený výhradne na najímanie čínskych firiem na zvýšenie produkcie na ropných poliach spoločnosti. Čína už Venezuele poskytla 50 mld. USD v rámci zmluvy z roku 2007, keď sa dohodli, že Caracas bude úvery splácať ropou. Dohoda pomohla čínskym firmám expandovať na venezuelských trhoch v čase chronického nedostatku spotrebných tovarov. Po minuloročnom prepade cien ropy, ktorý ešte prehĺbil ekonomickú krízu v krajine, je pre Caracas dohoda kľúčová. Maduro povedal, že Venezuela posiela denne do Číny okolo 700 tis. barelov ropy.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Hua Chunying však nepotvrdila, či Čína skutočne súhlasila s poskytnutím úveru. „Veríme, že spolupráca Číny, vrátane finančnej spolupráce, s krajinami ako je Venezuela, je založená na základe pochopenia vzájomne prospešných cieľov, a že prispeje k hospodárskemu a sociálnemu rozvoju v príslušných krajinách a miestach,“ povedala hovorkyňa.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame