Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Čierna Hora
Čiernohorské pobrežie Jadranského mora. Tamojší kabinet pustí do jeho južnej časti firmy na prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu. SITA/AP
26. júla 2013 10:02 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Čierna Hora bude hľadať záujemcov o ťažbu ropy v Jadrane

Čiernohorská vláda budúci mesiac otvorí tender na prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu pri jeho pobreží v južnej časti Jadranského mora. Vo štvrtok o tom informoval minister hospodárstva Vladimir Kavarić.

„Výberové konanie na prieskum 13 blokov, ktoré pokrývajú rozlohu 3000 km štvorcových, bude otvorené do februára,“ povedal minister novinárom po zasadnutí kabinetu. Podľa oficiálnych informácií sa budú povolenia na ťažbu na ložiskách s potenciálom udeľovať na 30 rokov. Čierna Hora, ktorá sa osamostatnila od bývalej Juhoslávie v roku 2006, v súčasnosti ropu neprodukuje, podľa nespracovaných a fragmentovaných dát by však podľa ministerstva svoje potreby ropy a zemného plynu mohla byť schopná pokryť z vlastných zdrojov.

Na Balkáne je potreba hľadania nových zdrojov energie akútna, keďže do kapacity v regióne sa pre vojny a politické šarvátky neinvestovalo takmer 20 rokov. Záujem o hľadanie ložísk ropy a zemného plynu v Čiernej Hore už v roku 2011 prejavilo 15 medzinárodných spoločností. Rusko-srbské konzorcium firiem už začalo skúmať potenciál ropných ložísk v susednej Bosne a v roku 2014 sa na podpis zmlúv za milióny dolárov o hľadaní zásob fosílnych surovín v Jadrane i na pevnine chystá aj Chorvátsko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame