Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva Peter Žiga MH
Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). SITA
3. júla 2016 12:03 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA, vEnergetike.sk

Chystá sa zmena zákona o podpore OZE. Prvoradé je však teraz predsedníctvo

Po skončení slovenského predsedníctva v Rade EÚ sľubuje ministerstvo napĺňanie programového vyhlásenia vlády. Bude sa napríklad meniť zákon o podpore OZE.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH), ktoré má okrem iného na starosti aj problematiku energetiky, nateraz nepripravuje veľké zmeny v domácej energetike. V súčasnosti myslí len na slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Energetiku tak bude v najbližšom období riešiť len na medzinárodnej úrovni. „Budovanie Energetickej únie s perspektívnou politikou v oblasti klímy je nosnou témou nášho predsedníctva v Rade EÚ,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Čaká nás náročný program

Rezort hospodárstva očakáva počas nášho predsedníctva náročný program rokovaní. „Zvyšovanie energetickej bezpečnosti EÚ je jednou z najvyšších priorít. Preto za mimoriadne dôležitú agendu považujeme rokovania o legislatívnych návrhoch, týkajúcich sa bezpečnosti dodávok plynu a revízie rozhodnutia o medzivládnych dohodách v oblasti energetiky,“ dodal Stano. S Európskym parlamentom a Európskou komisiou bude ministerstvo taktiež rokovať o návrhu nariadenia o energetickom označovaní výrobkov s cieľom dosiahnuť konečnú dohodu.

Slovenská republika plánuje otvoriť diskusiu o zmenách v smernici o energetickej efektívnosti a v smernici o energetickej hospodárnosti budov, ktoré EK plánuje predložiť na jeseň tohto roka. „Našou úlohou je vystupovať ako nestranný a korektný mediátor, ktorý má ambíciu posunúť predložené návrhy smerom k efektívnym riešeniam. Cieľom nášho predsedníctva je dosiahnuť pokrok pri rokovaniach o všetkých predložených návrhoch tak zo strany Komisie, ako aj aj Parlamentu a pri vybraných návrhoch rokovania aj úspešne ukončiť,“ konštatoval Stano.

Na rad príde aj novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií

Po skončení slovenského predsedníctva v Rade EÚ sľubuje ministerstvo napĺňanie programového vyhlásenia vlády. „V rámci zdrojovej základne sa zameria najmä na optimálne využívanie domácich zdrojov energie a nízko uhlíkových technológií, ako sú obnoviteľné zdroje energií a jadrová energia,“ doplnil Stano. Rezort hospodárstva plánuje vypracovať novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a kombinovanej výroby tepla a elektriny. „Pri využívaní obnoviteľných zdrojov bude prioritou zabezpečiť nákladovú efektívnosť pri podpore týchto zdrojov s minimalizáciu vplyvov na koncové ceny energie,“ uviedol Stano.

Ministerstvo by chcelo konečne vyriešiť aj problém s vysokými cenami elektriny pre veľkých výrobcov, ktoré znižujú ich konkurencieschopnosť. „Posúdime alternatívy úhrady nákladov podporovaných technológií na výrobu elektriny aj z iných zdrojov, vrátane štátneho rozpočtu. Návrhy budú posudzované aj z pohľadu dopadov na ostatných účastníkov trhu s elektrinou vrátane odberateľov elektriny, ako aj z pohľadu dopadov na štátny rozpočet,“ uzavrel Stano.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame