Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
29. apríla 2014 9:31 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Chystá sa trojstranné rokovanie o ukrajinskom dlhu za plyn

Rokovanie medzi Ruskom, Ukrajinou a EÚ sa uskutoční 2. mája vo Varšave.

Ruský minister pre energetiku Alexander Novak a európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger sa predbežne dohodli na trojstranných rokovaniach o ukrajinskom dlhu za plyn voči Rusku. Tieto rokovania sa uskutočnia 2. mája medzi zástupcami Ruska, Ukrajiny a EÚ. „Stretnutie je naplánované na 2. mája a uskutoční sa vo Varšave,“ uviedlo ruské ministerstvo pre energetiku. Predstavitelia tohto rezortu očakávajú, že ukrajinskí partneri čoskoro potvrdia svoju účasť.

Ukrajina Rusku za plyn dlhuje viac ako dva miliardy amerických dolárov. Rusi sa však už nechali počuť, že im Ukrajina dlhuje aj ďalších 11,4 miliárd dolárov. Dodatočný dlh údajne vznikol porušením zmluvného ustanovenia, ktoré prikazuje zákazníkom platiť za dohodnuté dodávky plynu aj v prípade, ak ich v skutočnosti neodoberú.

Ruský premiér Vladimir Putin 17. apríla vyhlásil, že Moskva dáva Kyjevu mesiac na to, aby začal splácať svoj dlh za dodávky plynu. Putin varoval, že ak by Rusko obmedzilo dodávky na Ukrajinu pre neplatenie zo strany Kyjeva, mohlo by to ovplyvniť prepravu do európskych krajín. Rusko pokrýva približne 30 % spotreby plynu v Európe, pričom zhruba polovica dodávok prechádza cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame