Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chystá sa trojstranné rokovanie o plyne

Komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger
Komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger. SITA

Rokovanie by sa malo uskutočniť v pondelok v Berlíne. Ruský premiér sa vyjadril, že Moskva je ochotná rokovať o cenách plynu, ak Kyjev zaplatí aspoň časť svojho dlhu.

Trojstranné rokovania o dodávkach ruského plynu cez Ukrajinu do Európy sa uskutočnia v 19. mája v nemeckom Berlíne. Zhodli sa na tom v stredu ruský minister pre energetiku Alexander Novak a eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. Stalo sa tak počas ich telefonického rozhovoru. Prvá podobná schôdzka sa konala začiatkom mája vo Varšave. Cieľom rokovaní je zabrániť zastaveniu dodávok suroviny pre dlhy Ukrajiny voči Moskve a sankcie EÚ. V stredu sa na túto tému vyjadril aj ruský premiér Dmitrij Medvedev. Podľa jeho slov je revízia ceny plynu pre Ukrajinu možná. Ruský premiér zároveň povedal, že Moskva je ochotná rokovať, ak Kyjev zaplatí aspoň časť svojho dlhu.

„Nikto nikdy nepovedal: Dajte ihneď štyri miliardy dolárov,“ uviedol Medvedev, podľa ktorého ruská strana skôr od Ukrajiny chce, aby ukázala ochotu konať. Dodal, že zaplatenie časti dlhu je minimálnou podmienkou pre obnovenie rokovaní.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 14. mája 2014 21:53
K téme , ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...