Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chystá sa ďalšie rokovanie o plyne. Tentokrát vo Viedni.

Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP

Európska komisia chce urovnať spor o cenách plynu medzi Ruskom a Ukrajinou čo najskôr.

Trojstranné rokovanie Ruska, Ukrajiny a Európskej komisie o novej plynovej dohode sa uskutočnia 30. júna vo Viedni. Pod podmienkou zachovania anonymity to uviedol zdroj blízky problematike. Sprostredkovateľ rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič síce neoznámil miesto ani dátum rokovania, povedal však, že očakáva, že sa uskutoční v najbližších dňoch.

Podľa zdroja sa Rusko chcelo vyhnúť Bruselu po tom, čo Belgicko minulý týždeň zmrazilo ruské bankové kontá. Urobilo tak kvôli kompenzácii akcionárov už neexistujúcej spoločnosti Jukos, keďže Moskva im aj napriek rozhodnutiu medzinárodného arbitrážneho súdu odmieta zaplatiť. Belgický minister zahraničných vecí informoval, že účty už odblokovali. Ruský minister pre energiu sa odmietol vyjadriť k stretnutiu 30. júna, hoci ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že Gazprom by nebol schopný poskytnúť Ukrajine takú zľavu ako doteraz. Súčasná krátkodobá dohoda vyprší 30 júna.

Komisia už viac ako rok urovnáva spor o cenách plynu medzi Ruskom a Ukrajinou. Ide pritom o hlavnú tranzitnú cestu pre plyn do Európy. EK chce docieliť dohodu, kým o tomto spore rozhodne medzinárodný arbitrážny súd v Štokholme. Podľa Reuters sa Moskva začiatkom júna dohodla s Kyjevom na rámcovom protokole o obchode s plynom. Koncom mesiaca si majú vyjasniť sporné body, ako sú dĺžka trvania protokolu, vzorec pre výpočet zľavy a poplatky za tranzit ruského plynu cez ukrajinské územie.

Vzťahy medzi Ruskom a Bruselom sú napäté po anexii ukrajinského Krymu Ruskom v marci minulého roka. Navyše ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie tento týždeň predĺžili ruské ekonomické sankcie až do konca januára 2016. Urobili tak na podnet odvetných sankcií Moskvy. Diplomati však tvrdia, že stále prebiehajú konštruktívne rozhovory na mnohé témy.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 25. júna 2015 13:41

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...