Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chystá sa ďalšie rokovanie o plyne pre Ukrajinu

Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net

Rokovania na expertnej úrovni sa uskutočnia vo štvrtok, ďalšie kolo trojstranných rozhovorov medzi zástupcami Moskvy, Kyjeva a Európskej komisie možno očakávať v polovici septembra, uviedol európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Experti Európskej komisie a Ruska budú vo štvrtok v Bruseli rokovať o vyriešení ukrajinskej plynovej krízy. Informoval o tom v utorok európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. O cenovom spore, ktorý ohrozuje bezpečnosť dodávok ruského plynu pre Európu, rokoval v piatok Oettinger s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom. S ukrajinským rezortným ministrom Jurijom Prodanom sa má eurokomisár stretnúť 8. septembra v azerbajdžanskej metropole Baku. Ukrajina, Rusko a komisia následne určia termín pre ďalšie kolo trojstranných rozhovorov, ktoré by sa mohli uskutočniť v polovici septembra, dodal Oettinger.

Rusko stoplo dodávky plynu Ukrajine v júni po tom, čo sa obe strany nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vlani znížilo Ukrajine cenu za plyn na 268,50 USD za tisíc metrov kubických po tom, čo vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč oznámil, že pred podpisom dohody o približovaní sa k Európskej únii uprednostní užšiu spoluprácu s Moskvou.

Masové pouličné protesty však viedli vo februári k zvrhnutiu Janukovyča a Moskva následne Kyjevu zvýšila cenu na 486 USD za tisíc kubických metrov. To vláda v Kyjeve odmietla a žiada návrat k pôvodnej cene, podľa agentúry Reuters však signalizovala, že je ochotná akceptovať aj čiastku tesne nad 300 USD za tisíc metrov kubických. Ruský minister energetiky Alexander Novak ešte v piatok uviedol, že Moskva je pripravená znížiť Ukrajine cenu plynu na 385 USD za tisíc kubických metrov.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. septembra 2014 14:34

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...