Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
8. marca 2016 20:36 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Chevron zredukuje výdavky v rozsahu do 36 %

V tomto roku ropná firma plánuje výdavky v sume 26,6 mld. USD, ale v ďalších dvoch rokoch ich chce znížiť na sumu 17 až 22 mld. USD ročne. Dôvodom je to, že sa snaží zachovať vyplácanie dividend.

Americká ropná a plynárenská spoločnosť Chevron Corp v budúcom roku a v roku 2018 zredukuje svoj rozpočet v rozsahu až o 36 % v snahe o šetrenie hotovosti, aby mohla zachovať vyplácanie dividend v období, keď zápasí s cenami ropy v blízkosti 10-ročného minima. Pre tento rok firma ohlásila výdavky v objeme 26,6 mld. USD, ale v rokoch 2017 a 2018 ich plánuje iba v sume 17 až 22 mld. USD ročne.

Časť redukcie výdavkov bude výsledkom toho, že firma dokončuje svoje projekty vo svete vrátane veľkých projektov skvapalňovaného zemného plynu (LNG) v Austrálii a Angole a ropných projektov v Mexickom zálive. „Zachovanie a zvyšovanie dividend je dôležité pre našich akcionárov,“ povedal generálny riaditeľ Chevronu John Watson na výročnom stretnutí firmy s investormi v New Yorku.

Dividendy Chevronu, podobne ako je to v prípade jeho konkurenta Exxon Mobil Corp, považujú drobní investori za takmer posvätné. Sú totiž stabilným zdrojom hotovosti v časoch nízkych úrokových sadzieb a stagnujúcich miezd. Chevron vypláca dividendy od roku 1926 a 28 rokov ich medziročne zvyšuje. V minulom roku firma akcionárom vyplatila 8 mld. USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame