Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chevron zredukuje výdavky v rozsahu do 36 %

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

V tomto roku ropná firma plánuje výdavky v sume 26,6 mld. USD, ale v ďalších dvoch rokoch ich chce znížiť na sumu 17 až 22 mld. USD ročne. Dôvodom je to, že sa snaží zachovať vyplácanie dividend.

Americká ropná a plynárenská spoločnosť Chevron Corp v budúcom roku a v roku 2018 zredukuje svoj rozpočet v rozsahu až o 36 % v snahe o šetrenie hotovosti, aby mohla zachovať vyplácanie dividend v období, keď zápasí s cenami ropy v blízkosti 10-ročného minima. Pre tento rok firma ohlásila výdavky v objeme 26,6 mld. USD, ale v rokoch 2017 a 2018 ich plánuje iba v sume 17 až 22 mld. USD ročne.

Časť redukcie výdavkov bude výsledkom toho, že firma dokončuje svoje projekty vo svete vrátane veľkých projektov skvapalňovaného zemného plynu (LNG) v Austrálii a Angole a ropných projektov v Mexickom zálive. „Zachovanie a zvyšovanie dividend je dôležité pre našich akcionárov,“ povedal generálny riaditeľ Chevronu John Watson na výročnom stretnutí firmy s investormi v New Yorku.

Dividendy Chevronu, podobne ako je to v prípade jeho konkurenta Exxon Mobil Corp, považujú drobní investori za takmer posvätné. Sú totiž stabilným zdrojom hotovosti v časoch nízkych úrokových sadzieb a stagnujúcich miezd. Chevron vypláca dividendy od roku 1926 a 28 rokov ich medziročne zvyšuje. V minulom roku firma akcionárom vyplatila 8 mld. USD.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...