Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČEZ
Ilustračné foto SITA
12. novembra 2013 14:49 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

ČEZ znižuje celoročnú prognózu zisku

Česká energetická skupina ČEZ v dôsledku opravných položiek znížila svoju celoročnú prognózu zisku na 35 mld. CZK zo sumy 37,5 mld. CZK. Výšku vypletených dividend však nemení. Spoločnosť v utorok ďalej uviedla, že jej zisk patriaci akcionárom klesol v treťom kvartáli na 3,82 mld. CZK zo sumy 6,54 mld. CZK v rovnakom období vlaňajška. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakávali zisk bez započítania možných odpisov v sume 6,51 mld. CZK.

Tržby skupiny ČEZ v treťom kvartáli klesli na 48,81 mld. CZK zo sumy 49,45 mld. CZK v rovnakom období vlaňajška a nenaplnil tak očakávania na úrovni 49,41 mld. CZK. Skupina ďalej uvádza, že očakáva odpisy svojich aktív v druhej polovici tohto roka v objeme okolo 8 mld. CZK, vrátane sumy 4,8 mld. CZK, týkajúcej sa aktív v Rumunsku a Bulharsku.

Negatívne na energetické spoločnosti v Európe vplýva slabý dopyt po elektrickej energie a nízke veľkoobchodné ceny, ktoré od začiatku dlhovej krízy klesli o viac ako polovicu. Je tak pravdepodobné, že ČEZ vykáže za celý rok už štvrtý pokles zisku za sebou. V roku 2012 sa jej zisk pred očistením o menšinové podiely znížil na 40,2 mld. CZK z rekordnej sumy 51,9 mld. CZK v roku 2009.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame