Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ČEZ začala arbitráž voči Albánsku

ČEZ
Pobočka spoločnosti ČEZ v Albánsku labáááánsku SITA/AP

Česká energetická skupina ČEZ začala proti Albánsku medzinárodnú arbitráž pre zmarenú investíciu do miestnej distribučnej spoločnosti. Firma o tom informovala vo štvrtok. „Formálne sme iniciovali arbitrážne konanie,“ uviedla hovorkyňa ČEZ-u Barbora Pulpanová. „To však nebráni prípadnému mimosúdnemu vyrovnaniu oboch strán,“ dodala hovorkyňa. Albánska dcéra českej skupiny, spoločnosť CEZ Shperndarje, prišla v januári o distribučnú licenciu. Miestne regulačné úrady firmu obvinili z nedodržania záväzkov v oblasti dovozu elektriny a investícií do distribučnej siete. Albánska vláda údajné straty vyčíslila na 1 mld. USD.

Podľa ČEZ-u Albánsko svojimi krokmi porušilo domácu legislatívu aj medzinárodné pravidlá. O zámere iniciovať arbitráž ČEZ informoval bezprostredne po odobratí licencie. Strata licencie hrozí ČEZ-u aj v Bulharsku, kde spoločnosť čelí obvineniam z nehospodárnosti a porušenia zmlúv so štátnymi orgánmi.

Česká skupina ČEZ je energetickým koncernom pôsobiacim vo viac ako desiatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Elektrinu, plyn a teplo dodáva ČEZ viac ako 9 mil. zákazníkom. Elektrinu vyrába z portfólia elektrární s celkovým inštalovaným výkonom presahujúcim 14 300 megawattov. Zamestnáva takmer 33 tisíc pracovníkov. Skupina ČEZ zriadila svoju slovenskú pobočku v roku 2006. Na Slovensku dodáva elektrickú energiu a zemný plyn firemným zákazníkom aj domácnostiam.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 16. mája 2013

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...