Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Vojany Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod. SITA
14. augusta 2014 17:57 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Cez víkend začnú testovať reverz plynu na Ukrajinu

Spoločnosť Eustream avizuje začiatok testovacej fázy plynovodu Vojany – Užhorod na sobotu 16. augusta. Spustenie štandardnej komerčnej prevádzky sa očakáva začiatkom septembra.

Na reverznom toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu spustia testovaciu prevádzku. Oznámil to slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, ktorý začiatok testovacej fázy plynovodu Vojany – Užhorod avizuje na sobotu 16. augusta. „Testovacia prevádzka sa bude skladať z nábehovej, overovacej a spoľahlivostnej fázy. Počas testovacej prevádzky bude ponúkaná prerušiteľná kapacita,“ informuje Eustream, ktorý zároveň potvrdil, že po ukončení testovacej fázy môže začiatkom septembra tohto roku začať štandardná komerčná prevádzka.

S testovaním reverzného toku zo Slovenska na východ sa tak začne krátko po tom, čo ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov Ukrtransgaz v stredu oznámil ukončenie prác na príprave reverzného toku na ukrajinskej strane. Záujemcovia o reverzné dodávky plynu pre Ukrajinu si pritom u slovenského prepravcu Eustream do roku 2019 rezervovali prepravné kapacity v objeme 10 mld. kubických metrov, čiže takmer 20 % ročnej spotreby plynu na Ukrajine. Dohoda platí do konca roku 2019. Do projektu spätného chodu dodávok plynu musí slovenský prepravca plynu investovať zhruba 20 mil. eur. Kapacitu 10 mld. metrov kubických plynu by mal plynovod dosiahnuť v prvom kvartáli budúceho roka.

Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu v júni po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vtedy Kyjev prešiel na reverzné dodávky alebo swapové obchody s európskymi krajinami. Maďarsko spustilo reverzný tok na Ukrajinu v máji a Poľsko v apríli.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame