ČEZ uvažuje nad vstupom do SE aj do nemeckej elektrárne

20. marca 2015 9:54

Firma hovorí aj o vstupe do nemeckej elektrárne švédskej firmy Vattenfall. Mohla by kúpiť aj obe.

Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce. Marcela Dargajová

Česká spoločnosť ČEZ stále uvažuje nad vstupom do Slovenských elektrární (SE), ale hovorí aj o vstupe do nemeckej elektrárne švédskej firmy Vattenfall. V rozhovore pre české Hospodářské noviny to povedal generálny riaditeľ ČEZ-u Daniel Beneš. „Môžeme si dovoliť minimálne jednu významnú akvizíciu bez toho, aby nás to ovplyvnilo,“ povedal Beneš. Nechcel však odpovedať na otázku, či SE česká firma kúpi. Nevylúčil ani, že by ČEZ kúpil obe elektrárne. „Skôr si myslím, že začleniť tieto akvizície do skupiny by bol problém skôr z hľadiska organizačného. Finančne by sme na to asi mali,“ uviedol Beneš.

Ťažké rozhodovanie

„Slovenské elektrárne nie sú v ideálnej kondícii, a to najmä pre rozostavanú jadrovú elektráreň Mochovce. … Je to veľmi ťažké rozhodnutie,“ skonštatoval Beneš. Cenu dostavby Mochoviec odhadol do 5 mld. eur. Zároveň pripustil, že taliansky Enel, ktorý svoj podiel v SE predáva, si to nakoniec rozmyslí.

Záujemcov viacero

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. Okrem ČEZ-u má záujem o vstup do SE aj rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Ďalších dvoch záujemcov zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?