Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobilita ZSE
Ilustračné foto zse.sk
9. novembra 2017 16:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Cez šesť krajín EÚ postavia 252 rýchlonabíjačiek pre elektromobily

Vďaka projektu NEXT-E, do ktorého je zapojená aj slovenská firma ZSE, by malo v šiestich krajinách pribudnúť 252 rýchlonabíjačiek a ultranabíjačiek pre elektromobily.

Európska únia urobila ďalší krok k rozvoju elektromobility v krajinách únie. Konzorcium NEXT-E, ktorého súčasťou je aj slovenská spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE), podpísalo s EÚ grantovú dohodu o vybudovaní 252 rýchlonabíjačiek a ultranabíjačiek pre elektromobily naprieč strednou a východnou Európou. „Ide o najväčší grant, aký kedy EÚ udelila v rámci Nástroja na spájanie Európy na projekt rozvoja elektromobility, vo výške 18,84 milióna eur,“ informovala hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

Sieť 222 rýchlonabíjačiek a 30 ultranabíjačiek pre elektromobily pozdĺž hlavných dopravných ťahov EÚ bude spájať šesť krajín strednej a východnej Európy. Pôjde o Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko a Rumunsko. „Po prvýkrát v histórii bude možné so 100-percentným využitím elektrickej energie cestovať na dlhé vzdialenosti v šiestich krajinách s prepojením na susedné štáty,“ dodala Dobošová. Očakávané nasadenie rýchlonabíjačiek je v roku 2018 a inštalácia ultranabíjačiek sa plánuje v roku 2019 v rámci prípravy na príchod novej generácie diaľkových elektromobilov. Úplné nasadenie by malo byť hotové do konca roku 2020.

Na projekte NEXT-E spolupracujú štyri koncerny podnikajúce v oblasti elektroenergetického, ropného a plynárenského priemyslu. Zapojili sa spoločnosti ZSE, E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary, rumunský E.ON Romania, spoločnosti skupiny MOL, Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, spoločnosť Petrol, ako aj Nissan a BMW. „Projekt Next-E je politicky dôležitý inovačný projekt, ktorý sa spustil vďaka veľkému úsiliu priemyselných odvetví a podpory zo strany Európskej komisie. Naším cieľom je konečne umožniť občanom cestovať alternatívne poháňanými vozidlami naprieč celou EÚ,“ uviedol riaditeľ pre investície, inovácie a udržateľnú dopravu Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre dopravu Herald Ruijeters.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies