Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobilita ZSE
Ilustračné foto zse.sk
9. novembra 2017 16:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Cez šesť krajín EÚ postavia 252 rýchlonabíjačiek pre elektromobily

Vďaka projektu NEXT-E, do ktorého je zapojená aj slovenská firma ZSE, by malo v šiestich krajinách pribudnúť 252 rýchlonabíjačiek a ultranabíjačiek pre elektromobily.

Európska únia urobila ďalší krok k rozvoju elektromobility v krajinách únie. Konzorcium NEXT-E, ktorého súčasťou je aj slovenská spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE), podpísalo s EÚ grantovú dohodu o vybudovaní 252 rýchlonabíjačiek a ultranabíjačiek pre elektromobily naprieč strednou a východnou Európou. „Ide o najväčší grant, aký kedy EÚ udelila v rámci Nástroja na spájanie Európy na projekt rozvoja elektromobility, vo výške 18,84 milióna eur,“ informovala hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

Sieť 222 rýchlonabíjačiek a 30 ultranabíjačiek pre elektromobily pozdĺž hlavných dopravných ťahov EÚ bude spájať šesť krajín strednej a východnej Európy. Pôjde o Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko a Rumunsko. „Po prvýkrát v histórii bude možné so 100-percentným využitím elektrickej energie cestovať na dlhé vzdialenosti v šiestich krajinách s prepojením na susedné štáty,“ dodala Dobošová. Očakávané nasadenie rýchlonabíjačiek je v roku 2018 a inštalácia ultranabíjačiek sa plánuje v roku 2019 v rámci prípravy na príchod novej generácie diaľkových elektromobilov. Úplné nasadenie by malo byť hotové do konca roku 2020.

Na projekte NEXT-E spolupracujú štyri koncerny podnikajúce v oblasti elektroenergetického, ropného a plynárenského priemyslu. Zapojili sa spoločnosti ZSE, E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary, rumunský E.ON Romania, spoločnosti skupiny MOL, Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, spoločnosť Petrol, ako aj Nissan a BMW. „Projekt Next-E je politicky dôležitý inovačný projekt, ktorý sa spustil vďaka veľkému úsiliu priemyselných odvetví a podpory zo strany Európskej komisie. Naším cieľom je konečne umožniť občanom cestovať alternatívne poháňanými vozidlami naprieč celou EÚ,“ uviedol riaditeľ pre investície, inovácie a udržateľnú dopravu Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre dopravu Herald Ruijeters.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame