ČEZ sa musí zaujímať o SE, tvrdí český minister priemyslu

17. júla 2014 12:53
Autor: vEnergetike.sk/SITA

Český minister priemyslu a obchodu Jan Mládek pre agentúru Bloomberg povedal, že spojenie ČEZ-u a Slovenských elektrární by dávalo veľký zmysel aj z historického hľadiska. Do značnej miery by sa totiž obnovila energetická spoločnosť, ktorá existovala pred rozdelením Československa.

Atómová elektráreň Mochovce.
Valné zhromaždenie Slovenských elektrární schválilo dodatky ku kontraktom s kľúčovými dodávateľmi dostavby Mochovciec. Nateraz sa môže v prácach pokračovať. Na snímke chladiace veže mochoveckej elektrárne. SITA

Pre český energetický koncern ČEZ je povinnosťou posúdiť možnú ponuku za slovenské aktíva Enelu. Vyhlásil to v rozhovore pre agentúru Bloomberg šéf českého rezortu priemyslu a obchodu Jan Mládek. Kombinácia ČEZ a Slovenských elektrární dáva podľa neho veľký zmysel aj z historického hľadiska. Do značnej miery by sa totiž obnovila energetická spoločnosť, ktorá existovala pred rozdelením Československa v roku 1993, tvrdí.

Najväčšia talianska energetická spoločnosť Enel totiž len pred niekoľkými dňami vyhlásila, že je pripravená predať svoje aktíva na Slovensku a v Rumunsku v snahe znížiť svoj dlh o 4,4 mld. eur. Šéf ČEZ-u Daniel Beneš pritom ešte v apríli vyhlásil, že ľutuje, že česká spoločnosť Slovenské elektrárne nekúpila ešte v roku 2006, kedy bol majoritný podiel na predaj. Zároveň dodal, že by bol ponuke za 66-percentný podiel Enelu v Slovenských elektrárňach otvorený aj v súčasnosti.

Konečné slovo bude mať vláda

Nevylučuje to teda ani český minister priemyslu a obchodu, podľa ktorého však bude mať posledné slovo v prípadnej transakcii vláda. V ČEZ-e totiž kontroluje zhruba 70-percentný podiel. „Potom, čo ČEZ vyhodnotí ponuku, štát ako hlavný akcionár rozhodne, či do toho ísť, alebo nie,” povedal pre Bloomberg Mládek. Samotný ČEZ však o prípadných konkrétnych krokoch mlčí. Hovorkyňa spoločnosti Barbora Půlpánová povedala, že vzhľadom na záujem ČEZ-u o slovenský trh nebude žiadne konkrétne ponuky komentovať.

Špekulácie o Rosatome

Český eneregetický koncern sa tak nebude vyjadrovať ani k prípadným ponukám iných investorov. V slovenských médiách sa v tejto súvislosti najčastejšie spomína ruská štátna nukleárna spoločnosť Rosatom. Tieto špekulácie zosilneli predovšetkým po poskytnutí veľkého úveru spoločnosti zo strany ruskej Sberbanky. Prípadné spojenie Slovenských elektární s Rosatomom sa však nepozdáva niektorým politikom. Procházkova strana Sieť už avizovala, že na najbližšie rokovanie parlamentu preto príde s návrhom zákona, ktorý má umožniť štátu vstup inestora do podniku blokovať.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.

Záväzky Enelu

Enel kúpil podiel v Slovenských elektrárňach za necelých 840 mil. eur. Zároveň sa zaviazal do spoločnosti v nasledujúcej dekáde investovať ďalších 1,9 mld. eur. Súčasťou dohody bol aj záväzok Enelu dokončiť výstavbu dvoch jadrových blokov v atómovej elektrární v Mochovciach. Projekt za 3,9 mld. eur však sužujú meškania a navyšovania rozpočtu.

Svoje pôvodné plány v oblasti jadrovej energetiky však v posledných mesiacoch revidoval aj samotný ČEZ. V apríli totiž zrušil plánovanú výstavbu dvoch nových jadrových reaktorov v atómovej elektrárni Temelín s plánovaným rozpočtom až 15 mld. amerických dolárov. Stalo sa tak potom, čo vláda odmietla poskytnúť garancie na výkupné ceny elektriny. Podľa aktuálnych plánov by tak v budúcnosti mal v Temelíne pribudnúť iba jeden nový reaktor, ďalší plánuje ČEZ vybudovať v atómovej elektrárni v Dukovanoch.Čo si o tom myslíte?