Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ČEZ rozdá akcionárom prebytočnú hotovosť

ČEZ
Ilustračné foto SITA

Česká spoločnosť, kde štát je majoritný akcionár, vyplatila v tomto roku 40 CZK za akciu.

Česká energetická spoločnosť ČEZ môže zvýšiť dividendy, ak nevykoná žiadne akvizície. Uviedol to v pondelkovom vydaní Hospodárskych novín finančný riaditeľ spoločnosti Martin Novák. „Z rozhovorov s akcionármi vieme, že dividenda je pre nich významným dôvodom, prečo držia akcie ČEZ. Zároveň to podporuje cenu akcií na burze,“ uviedol Novák pre český denník. ČEZ tento rok vyplatil z minuloročného zisku 40 českých korún (CZK) za akciu.

V máji spoločnosť oznámila, že zvýši podiel dividendy na 60-80 % upraveného čistého zisku. Urobí tak preto, aby sa aj pri klesajúcich ziskoch výška dividendy nezmenila. „Rast spoločnosti a vyplatenie dividendy stojí nad znižovaním dlhu, ak dlh nie je vysoký,“ povedal Novák.

Štátom kontrolovaná spoločnosť má podľa finančného riaditeľa stále záujem o akvizície. ČEZ poslal ponuku švédskemu koncernu Vattenfall na kúpu elektrární a baní na hnedé uhlie v Nemecku. Konkurencia je však silná, a preto by mohli akcionári dostať viac peňazí. „Ak máte prebytok hotovosti, je fér sa s ním podeliť s akcionármi,“ uviedol Novák.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...