ČEZ rozdá akcionárom prebytočnú hotovosť

24. augusta 2015 12:51

Česká spoločnosť, kde štát je majoritný akcionár, vyplatila v tomto roku 40 CZK za akciu.

ČEZ
Ilustračné foto SITA

Česká energetická spoločnosť ČEZ môže zvýšiť dividendy, ak nevykoná žiadne akvizície. Uviedol to v pondelkovom vydaní Hospodárskych novín finančný riaditeľ spoločnosti Martin Novák. „Z rozhovorov s akcionármi vieme, že dividenda je pre nich významným dôvodom, prečo držia akcie ČEZ. Zároveň to podporuje cenu akcií na burze,“ uviedol Novák pre český denník. ČEZ tento rok vyplatil z minuloročného zisku 40 českých korún (CZK) za akciu.

V máji spoločnosť oznámila, že zvýši podiel dividendy na 60-80 % upraveného čistého zisku. Urobí tak preto, aby sa aj pri klesajúcich ziskoch výška dividendy nezmenila. „Rast spoločnosti a vyplatenie dividendy stojí nad znižovaním dlhu, ak dlh nie je vysoký,“ povedal Novák.

Štátom kontrolovaná spoločnosť má podľa finančného riaditeľa stále záujem o akvizície. ČEZ poslal ponuku švédskemu koncernu Vattenfall na kúpu elektrární a baní na hnedé uhlie v Nemecku. Konkurencia je však silná, a preto by mohli akcionári dostať viac peňazí. „Ak máte prebytok hotovosti, je fér sa s ním podeliť s akcionármi,“ uviedol Novák.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?