Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČEZ
Ilustračné foto SITA
24. augusta 2015 12:51 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

ČEZ rozdá akcionárom prebytočnú hotovosť

Česká spoločnosť, kde štát je majoritný akcionár, vyplatila v tomto roku 40 CZK za akciu.

Česká energetická spoločnosť ČEZ môže zvýšiť dividendy, ak nevykoná žiadne akvizície. Uviedol to v pondelkovom vydaní Hospodárskych novín finančný riaditeľ spoločnosti Martin Novák. „Z rozhovorov s akcionármi vieme, že dividenda je pre nich významným dôvodom, prečo držia akcie ČEZ. Zároveň to podporuje cenu akcií na burze,“ uviedol Novák pre český denník. ČEZ tento rok vyplatil z minuloročného zisku 40 českých korún (CZK) za akciu.

V máji spoločnosť oznámila, že zvýši podiel dividendy na 60-80 % upraveného čistého zisku. Urobí tak preto, aby sa aj pri klesajúcich ziskoch výška dividendy nezmenila. „Rast spoločnosti a vyplatenie dividendy stojí nad znižovaním dlhu, ak dlh nie je vysoký,“ povedal Novák.

Štátom kontrolovaná spoločnosť má podľa finančného riaditeľa stále záujem o akvizície. ČEZ poslal ponuku švédskemu koncernu Vattenfall na kúpu elektrární a baní na hnedé uhlie v Nemecku. Konkurencia je však silná, a preto by mohli akcionári dostať viac peňazí. „Ak máte prebytok hotovosti, je fér sa s ním podeliť s akcionármi,“ uviedol Novák.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies