ČEZ prejavil záujem o kúpu Slovenských elektrární

19. novembra 2014 21:30
Autor: SITA

Český producent elektriny poslal list talianskej firme Enel, v ktorom prejavil záujem o jej podiel v Slovenských elektrárňach

Ilustračné foto
Ilustračné foto cez.cz

Česká spoločnosť ČEZ podnikajúca v oblasti výroby elektriny poslala talianskej firme Enel list, v ktorom vyjadrila záujem o kúpu jej 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach (SE). ČEZ to oznámil v stredu. V súlade s predošlými náznakmi však český výrobca elektriny uviedol, že „vyjadril nevyhnutnosť podrobných analýz a riešenia otvorených otázok súvisiacich hlavne s výstavbou jadrovej elektrárne Mochovce“. ČEZ tiež uviedol, že nie je ochotný prevziať riziká rastúcich nákladov a meškaní v rámci projektu výstavby. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.Čo si o tom myslíte?