ČEZ pre pád vlády odkladá rozhodnutie o Temelíne

23. júla 2013 14:04

Spoločnosť ČEZ, ktorá je najväčším producentom energií v Českej republike, odkladá rozšírenie svojej jadrovej elektrárne v Temelíne. Dôvodom je pád českej vlády minulý mesiac, po ktorom zostáva budúcnosť energetickej politiky krajiny nejasná. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Atómová elektráreň Temelín ČEZ
Atómová elektráreň Temelín. ČEZ

ČEZ, ktorý pôvodne plánoval vybrať dodávateľa dvoch nových reaktorov do konca roku 2013, podľa Bloombergu tvrdí, že rozhodnutie o tomto projekte v hodnote 10 mld. dolárov sa odkladá o jeden rok. To umožní novej vláde aktualizovať novú energetickú stratégiu a vyjednať dohody o nákupe energií s ČEZ-om.

Spoločnosť chcela zvýšiť kapacitu Temelína, aby mohol nahradiť starnúce generátory v ďalších jadrových a uhoľných zdrojoch. Odkedy ČEZ odkryla tieto plány, ktoré popisujú investíciu ako najväčšiu v novodobej českej histórii, však ceny elektriny klesli. To viedlo k naťahovaniu rokovaní s dvoma uchádzačmi, spoločnosťou Westinghouse Electric Co. a rusko-českou skupinou vedenou ruským Rosatomom.

„Dočasná vláda by nemala rozhodovať o takom obrovskom projekte,“ povedal pre Bloomberg pražský analytik J&T Banky Bohumil Trampota. „Tento problém by mala riešiť vláda s jasným politickým mandátom,“ dodal. Budovanie nových reaktorov v Temelíne navyše podľa analytika v súčasných politických a ekonomických podmienkach, kde sa ceny elektriny pohybujú pri rekordných minimách a dopyt klesol, nedáva zmysel.Čo si o tom myslíte?