Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Temelín ČEZ
Atómová elektráreň Temelín. ČEZ
23. júla 2013 14:04 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

ČEZ pre pád vlády odkladá rozhodnutie o Temelíne

Spoločnosť ČEZ, ktorá je najväčším producentom energií v Českej republike, odkladá rozšírenie svojej jadrovej elektrárne v Temelíne. Dôvodom je pád českej vlády minulý mesiac, po ktorom zostáva budúcnosť energetickej politiky krajiny nejasná. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

ČEZ, ktorý pôvodne plánoval vybrať dodávateľa dvoch nových reaktorov do konca roku 2013, podľa Bloombergu tvrdí, že rozhodnutie o tomto projekte v hodnote 10 mld. dolárov sa odkladá o jeden rok. To umožní novej vláde aktualizovať novú energetickú stratégiu a vyjednať dohody o nákupe energií s ČEZ-om.

Spoločnosť chcela zvýšiť kapacitu Temelína, aby mohol nahradiť starnúce generátory v ďalších jadrových a uhoľných zdrojoch. Odkedy ČEZ odkryla tieto plány, ktoré popisujú investíciu ako najväčšiu v novodobej českej histórii, však ceny elektriny klesli. To viedlo k naťahovaniu rokovaní s dvoma uchádzačmi, spoločnosťou Westinghouse Electric Co. a rusko-českou skupinou vedenou ruským Rosatomom.

„Dočasná vláda by nemala rozhodovať o takom obrovskom projekte,“ povedal pre Bloomberg pražský analytik J&T Banky Bohumil Trampota. „Tento problém by mala riešiť vláda s jasným politickým mandátom,“ dodal. Budovanie nových reaktorov v Temelíne navyše podľa analytika v súčasných politických a ekonomických podmienkach, kde sa ceny elektriny pohybujú pri rekordných minimách a dopyt klesol, nedáva zmysel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame