Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uhlie
Ilustračné foto SITA/Ap
19. marca 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

ČEZ podpísal dlhodobý kontrakt s Czech Coal

Česká energetická skupina ČEZ podpísala v utorok s firmou Czech Coal dohodu o dodávkach uhlia pre elektráreň Počerady. Platnosť kontraktu sa môže natiahnuť až na 50 rokov. Súčasťou dohody je aj opcia na predaj elektrárne Počerady spoločnosti Czech Coal v roku 2016, resp. 2024. ČEZ minulý mesiac informoval, že dohoda s Czech Coal bude mať pozitívny dopad na jej tohtoročný zisk.

Najväčšia verejne obchodovaná spoločnosť v strednej Európe v posledných štyroch rokoch čelila klesajúcemu zisku pre nižšie ceny energií počas hospodárskej krízy. Podľa analytikov dohoda s Czech Coal zlepší zisk ČEZ-u pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) o 2 mld. CZK. Zisk EBITDA vlani predstavoval 85,5 mld. CZK a v roku 2013 mal podľa doterajších vyjadrení spoločnosti klesnúť o 6 % na zhruba 80 mld. CZK.

Celková cena kontraktu s Czech Coal môže podľa českých médií dosiahnuť až 200 mld. CZK. Zmluvné strany sa podľa medializovaných informácií ďalej zaviazali ukončiť všetky existujúce súdne spory a zrieknuť sa vzájomných útokov. Cenu uhlia za jeden gigajoule firmy stanovili na 38,8 CZK. Do roku 2023 sa má cena postupne zvyšovať až na úroveň 65 % ceny čierneho uhlia na európskych burzách, objem dodávok však postupne klesne na 5 mil. ton ročne zo súčasných 8,5 mil. ton.

Česká energetická skupina ČEZ sa v utorok dohodla na predaji uholnej elektrárne Chvaletice spoločnosti Litvínovská uhelná za 4,12 mld. CZK. Elektráreň spoločnosť ponúkla na predaj, aby ukončila vyšetrovanie Európskej komisie pre zneužívanie pozície na trhu. Nad rámec kúpnej ceny si ČEZ ponechá 90 % hodnoty emisných povoleniek Litvínovskej uhelnej na ročnej báze. ČEZ tak získa povolenky na 5,3 mil. ton uhlia, ktorých hodnota v súčasnosti dosahuje 412 mil. CZK.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame