Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ČEZ očakáva v tomto roku pokles zisku

ČEZ
Ilustračné foto SITA/AP

Čistý zisk českej energetickej skupiny ČEZ vlani klesol o 1,5 % na 40,2 mld. CZK. Firma to zdôvodnila klesajúcimi cenami, nižšou domácou produkciou a zvýšenými odpismi. Pre rok 2013 skupina očakáva pokles zisku na 37 mld. CZK. Výsledky negatívne poznamenala najmä situácia v Albánsku, odkiaľ sa spoločnosť v januári definitívne stiahla po tom, čo jej tamojšie úrady odobrali licenciu. Stratu z investície v Albánsku za rok 2012 ČEZ vyčíslil na 5,8 mld. CZK. Zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) vlani predstavoval 85,5 mld. eur a v roku 2013 by mal podľa spoločnosti klesnúť o 6 % na zhruba 80 mld. CZK.

Česká energetická skupina zhoršila výhľad zisku vlani v novembri v reakcii na straty albánskej distribučnej firmy. ČEZ už oznámil, že od balkánskej krajiny bude v rámci medzinárodnej arbitráže žiadať náhradu za zmarenú investíciu. Strata licencie hrozí firme aj v Bulharsku, kde sa ČEZ ocitol pod tlakom nedávnych masových protestov proti vysokým cenám elektriny. Regulačné úrady v krajine firmu okrem iného obviňujú z porušovania pravidiel pri verejnom obstarávaní. ČEZ akékoľvek pochybenia odmieta a tvrdí, že na ochranu bulharskej licencie využije všetky právne prostriedky.

Česká skupina ČEZ je energetickým koncernom pôsobiacim vo viac ako desiatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Elektrinu, plyn a teplo dodáva ČEZ viac ako 9 mil. zákazníkom. Elektrinu vyrába z portfólia elektrární s celkovým inštalovaným výkonom presahujúcim 14 300 megawattov. Zamestnáva takmer 33 tisíc pracovníkov. Skupina ČEZ zriadila svoju slovenskú pobočku v roku 2006. Na Slovensku dodáva elektrickú energiu a zemný plyn firemným zákazníkom aj domácnostiam.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...