Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČEZ
Ilustračné foto SITA/AP
28. februára 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

ČEZ očakáva v tomto roku pokles zisku

Čistý zisk českej energetickej skupiny ČEZ vlani klesol o 1,5 % na 40,2 mld. CZK. Firma to zdôvodnila klesajúcimi cenami, nižšou domácou produkciou a zvýšenými odpismi. Pre rok 2013 skupina očakáva pokles zisku na 37 mld. CZK. Výsledky negatívne poznamenala najmä situácia v Albánsku, odkiaľ sa spoločnosť v januári definitívne stiahla po tom, čo jej tamojšie úrady odobrali licenciu. Stratu z investície v Albánsku za rok 2012 ČEZ vyčíslil na 5,8 mld. CZK. Zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) vlani predstavoval 85,5 mld. eur a v roku 2013 by mal podľa spoločnosti klesnúť o 6 % na zhruba 80 mld. CZK.

Česká energetická skupina zhoršila výhľad zisku vlani v novembri v reakcii na straty albánskej distribučnej firmy. ČEZ už oznámil, že od balkánskej krajiny bude v rámci medzinárodnej arbitráže žiadať náhradu za zmarenú investíciu. Strata licencie hrozí firme aj v Bulharsku, kde sa ČEZ ocitol pod tlakom nedávnych masových protestov proti vysokým cenám elektriny. Regulačné úrady v krajine firmu okrem iného obviňujú z porušovania pravidiel pri verejnom obstarávaní. ČEZ akékoľvek pochybenia odmieta a tvrdí, že na ochranu bulharskej licencie využije všetky právne prostriedky.

Česká skupina ČEZ je energetickým koncernom pôsobiacim vo viac ako desiatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Elektrinu, plyn a teplo dodáva ČEZ viac ako 9 mil. zákazníkom. Elektrinu vyrába z portfólia elektrární s celkovým inštalovaným výkonom presahujúcim 14 300 megawattov. Zamestnáva takmer 33 tisíc pracovníkov. Skupina ČEZ zriadila svoju slovenskú pobočku v roku 2006. Na Slovensku dodáva elektrickú energiu a zemný plyn firemným zákazníkom aj domácnostiam.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame