Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČEZ
Na firmu podľa jej šéfa stratégií doliehajú nízke ceny elektriny a nejasná legislatíva ohľadne obnoviteľných zdrojov energie. ČEZ
26. septembra 2013 9:20 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

ČEZ obmedzuje svoje investičné plány

Česká energetická spoločnosť ČEZ plánuje obmedziť budúce investície, keďže ich návratnosť ovplyvňujú klesajúce ceny elektriny a nejasná legislatíva v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. V stredu to vyhlásil riaditeľ divízie stratégie ČEZ Pavel Cyrani. „Pri všetkých typoch budúceho rastu v Českej republika alebo v zahraničí sme vo vyčkávacom móde. Konsolidujeme svoje pozície tam, kde to dáva zmysel, a okrem toho veľmi nerastieme. Vo všeobecnosti v najbližších troch až piatich rokoch neočakávame nárast objemu (aktivít) v zahraničí. Z hľadiska dlhodobej stratégie sa chceme sústrediť na Českú republiku a strednú Európu,“ povedal Cyrani na podujatí zorganizovanom agentúrou Reuters.

„Náš priestor na ďalšie investície sa zmenšil, prehodnotili sme preto mnoho z našich plánov,“ dodal manažér, ktorý je zároveň aj členom predstavenstva ČEZ s tým, že opatrný prístup je potrebný na ochranu firmy v súčasných ťažkých trhových podmienkach.

Energetické spoločnosti v Európe sú v súčasnosti pod tlakom nízkeho dopytu po elektrine a klesajúcich veľkoobchodných cien energií, ktoré v uplynulých mesiacoch dosiahli historické dno. ČEZ, ktorý je vo väčšinovom vlastníctve štátu, chce okrem iného podľa Cyraniho zmierniť aj svoje investície do oblasti výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, a to aj kvôli nevyjasneným legislatívnym otázkam vo viacerých krajinách. Nie je preto podľa neho realistické, že by ČEZ v blízkej budúcnosti dosiahol plánovanú ekologickú kapacitu 3 000 MW. Firma sa však chce aj naďalej sústrediť na multimiliardový projekt rozšírenia jadrovej elektrárne Temelín, v rámci ktorej prebieha najväčší český tender. ČEZ jeho vyhodnotenie však v rámci vyjednávania s vládou o garanciách pre budúce ceny elektriny odložil na koniec budúceho roka alebo na rok 2015.

Česká energetická skupina ČEZ je lídrom na energetickom trhu v strednej a juhovýchodnej Európe a zabezpečuje dodávky energií pre viac než 9 miliónov zákazníkov v 11 krajinách. Spoločnosť od roku 2010 aktívne pôsobí aj na slovenskom trhu s dodávkami energií. Dodávku elektriny a zemného plynu ponúka na všetkým kategóriám odberateľov prostredníctvom spoločnosti ČEZ Slovensko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame