Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČEZ
Ilustračné foto SITA
29. apríla 2014 15:51 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

ČEZ má záujem investovať na Slovensku

Po zrušení tendra na rozšírenie jadrovej elektrárne Temelín by česká energetická spoločnosť podľa jej riaditeľa Daniela Beneša mohla uvažovať o regionálnych akvizíciách. Záujem by mala o Slovenské elektrárne, tie však nie sú na predaj.

Česká energetická spoločnosť ČEZ má záujem investovať na Slovensku, v Nemecku a v Poľsku. Po tom, ako zrušila tender v hodnote do 15 mld. USD na výstavbu nových reaktorov v jadrovej elektrárni Temelín, by totiž mohla uvažovať o regionálnych akvizíciách. V rozhovore pre agentúru Bloomberg to povedal generálny riaditeľ ČEZ-u Daniel Beneš. Konštatoval, že jeho firma by mohla mať záujem o určité aktíva firmy Vattenfall v Nemecku, alebo o iné aktíva v Poľsku a osobitne o aktíva Slovenských elektrární, ktorých majoritným vlastníkom je talianska spoločnosť Enel. Tá však svoj podiel v elektrárňach nepredáva.

„Najväčším zlyhaním v histórii ČEZ-u bolo to, že sme nekúpili Slovenské elektrárne,“ povedal Beneš pre Bloomberg. „Firma ČEZ by bola dnes v úplne inej pozícii. Takže ak tento majetok bude na predaj, radi o tom začneme rokovať,“ uviedol. Hovorkyňa Enelu však pre Bloomberg uviedla, že aktíva na Slovensku nie sú na predaj.

Beneš ďalej povedal, že ČEZ neplánuje kupovať nijaké výrobné aktíva na svojom domácom trhu.

Firma ČEZ zrušila tender na rozšírenie jadrovej elektrárne Temelín začiatkom apríla vzhľadom na nízke veľkoobchodné ceny elektriny a odmietnutie vlády poskytnúť cenové garancie. V posledných rokoch spoločnosť ČEZ pri akvizíciách v zahraničí utrpela sériu neúspechov, hlavne na Balkáne. Firma ČEZ pôsobí aj na Slovensku. Spoločnosť ČEZ Slovensko pôsobí aktívne na slovenskom trhu s dodávkami energií od roku 2010. Dodávku elektriny a zemného plynu ponúka na Slovensku všetkým kategóriám odberateľov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame