Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČEZ
Ilustračné foto SITA/AP
20. marca 2018 11:42 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Český ČEZ s nárastom zisku

V roku 2017 energetická skupina ČEZ dosiahla čistý zisk 19 mld. CZK.

Česká energetická skupina ČEZ za minulý rok vykázala čistý zisk v objeme 19 mld. CZK, čo bol rast o 30 percent. K zvýšeniu zisku prispel predovšetkým predaj akcií ropnej firmy MOL a rast produkcie jadrových elektrární. Zisk firmy pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) v minulom roku klesol o 7 % na 53,9 mld. CZK. Dôvodom jeho oslabenia bolo predovšetkým zníženie realizačných cien vyrobenej elektriny. Skupina o tom informovala v utorok na svojej internetovej stránke.

Prevádzkové výnosy ČEZ vlani dosiahli sumu 201,9 mld. CZK, čo bol medziročný pokles o jedno percento. Firma v porovnaní s predošlým rokom zvýšila výrobu elektriny z tradičných zdrojov o 2 percentá. Jej produkcia elektriny z obnoviteľných zdrojov stúpla o 25 percent a predaj plynu koncovým zákazníkom medziročne vzrástol o 21 percent.

„Ciele v oblasti prevádzkového aj čistého zisku sme prekonali o takmer 2 mld. CZK,“ uviedol generálny riaditeľ ČEZ-u Daniel Beneš. „Skupina ČEZ očakáva v roku 2018 prevádzkový zisk pred odpismi v pásme 51 mld. až 53 mld. CZK a upravený čistý zisk vo výške 12 mld. až 14 mld. CZK,“ konštatoval finančný riaditeľ spoločnosti Martin Novák.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame