Český ČEZ neuvažuje o odchode zo Slovenska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ČEZ
Ilustračné foto SITA

Česká energetická skupina neplánuje odísť ani z Jadrovej energetickej spoločnosti JESS, ktorá má na starosti prípravu projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Česká skupina ČEZ nemá v pláne opustiť svoje aktíva na Slovensku. ČEZ oznámil svoju novú stratégiu, ktorá sa týka možného odchodu z Balkánu či z niektorých aktivít v Poľsku. „Netýka sa to však segmentu moderných energetických služieb ESCO a práve v tomto sektore sme na Slovensku aktívni. Na Slovensku naopak plánujeme svoje aktivity posilňovať,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca skupiny ČEZ Roman Gazdík.

Energetické služby ESCO sa zameriavajú na energetické úspory, inštaláciu moderných ekologických zdrojov, na fotovoltiku či na ekologické teplárenstvo. „Dôkazom, že chceme ostať na slovenskom trhu sú aj viaceré slovenské akvizície spoločnosti ČEZ ESCO. Napríklad spoločnosť Spravbytkomfort a Bytkomfort v teplárenstve alebo minulý týždeň oznámený nákup väčšinového podielu vo firme e-Dome, ktorá poskytuje energetický manažment a projekty energetických úspor,“ dodal Gazdík.

Chcú stavať jadrovku

Česká energetická skupina neplánuje odísť ani z Jadrovej energetickej spoločnosti JESS, ktorá má na starosti prípravu projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. „V prípade spoločnosti JESS sa nič nemení,“ konštatoval Gazdík. ČEZ má v spoločnosti JESS 49-percentný podiel, zvyšné akcie drží Slovensko prostredníctvom svojho podniku JAVYS.

Projekt novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach je stále reálny. Počíta s ním aj premiér Peter Pellegrini. Ak to podľa slovenského premiéra ekonomické parametre a situácia na trhu s energiou dovolia, Česká a Slovenská republika majú ďalšiu možnosť vystavať ďalší jadrový zdroj. Projekt novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach, ktorý by mal nahradiť v súčasnosti odstavované dva jadrové bloky elektrárne V1, je však momentálne zmrazený.

Ešte koncom uplynulého roka povedal pre portál vEnergetike.sk minister hospodárstva Peter Žiga, že pre vývoj situácie na trhoch s elektrinou sa zatiaľ neoplatí. Veľkoobchodná cena elektriny sa v súčasnosti pohybuje na úrovni zhruba 54 eur za megawatthodinu. Energetickí odborníci pritom hovoria, že výstavba novej jadrovej elektrárne sa oplatí pri cene 80 eur.

Bohunický projekt

Za účelom realizácie projektu nového jadrového zdroja vláda SR v roku 2009 založila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS). Majoritným 51-percentným akcionárom sa stal štátny podnik JAVYS. Vláda pod vedením Roberta Fica sa koncom roka 2008 rozhodla, že do projektu zoberie aj českú energetickú skupinu ČEZ, ktorá získala spomínaných 49 % akcií JESS.

Projekt získal od ministerstva životného prostredia v rámci procesu EIA kladné stanovisko pred dvoma rokmi. Podľa zákona je proces EIA pre daný projekt platný sedem rokov, teda do roku 2023. Pri zmrazení projektu tak môže spoločnosť JESS prísť o vynaložené prostriedky a o zhruba tri roky, ktoré si proces EIA vyžiadal.

Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov. Podľa investičného zámeru, ktorý bol posudzovaný v procese EIA, sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred piatich rokov od 4 do 6 miliárd eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČEZ Slovensko