Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
27. februára 2013 0:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Česko a Rakúsko chcú budovať plynovodné prepojenia

Predstavitelia českej a rakúskej vlády spolu s predstaviteľmi komerčných spoločností v utorok opätovne otvorili tému vzniku plynovodu, ktorý by mal obe krajiny prepojiť. Projektom, ktorého cieľom je zlepšiť prepojenie so západoeurópskymi trhmi, sa strany zaoberali už v minulosti, nakoniec ho však nerealizovali.

Navrhovaný plynovod Mozart s dĺžkou 100 km by mal prepájať južné Čechy s rakúskym pohraničím a prepravovať plyn oboma smermi. Zlepšil by sa tak prístup k zásobníkom plynu v oboch štátoch, komentoval predseda českej spoločnosti CE Group Ladislav Dráb, ktorá by mala plynovod postaviť. „Prepojenie podporí spotové zmluvy a povedie k nižším cenám plynu pre koncových užívateľov,“ dodal po stretnutí s českými a rakúskymi predstaviteľmi. Stavba plynovodu by mohla byť dokončená o tri až štyri roky a náklady na ňu sa odhadujú na približne 2,5 mld. CZK. Firma chcela plynovod pôvodne začať stavať už v roku 2010.

Český prevádzkovateľ plynovodnej infraštruktúry Net4Gas a rakúska firma Gas Connect, ktorá patrí do skupiny OMV, pritom v pondelok oznámili, že rokujú o vlastnom projekte plynovodného prepojenia. Budovanie obdobných spojení a zlepšovanie infraštruktúry sa v Európe začalo po spore Ukrajiny s Ruskom v roku 2009. V jeho dôsledku sa totiž uprostred zimy zastavili dodávky ruského plynu do veľkej časti strednej a juhovýchodnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame