Českému ČEZu sa v treťom kvartáli príliš nedarilo

12. novembra 2014 14:13

Za júl až september český výrobca elektriny vykázal čistý zisk 2,54 mld. českých korún, v treťom štvrťroku vlaňajška bol vo výške 3,82 mld. korún.

Ilustračné foto
Ilustračné foto cez.cz

Český výrobca elektriny ČEZ v treťom štvrťroku evidoval pokles čistého zisku o 33,5 %. Čistý zisk spoločnosti v treťom kvartáli klesol na sumu 2,54 mld. českých korún (CZK) z úrovne 3,82 mld. CZK, na ktorej bol v rovnakom období minulého roka. Nenaplnilo sa tak očakávanie analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí predpokladali, že za júl až september firma dosiahne čistý zisk 4,39 mld. CZK.

Medziročný pokles zisku odzrkadľuje zhoršenie podnikateľských podmienok v energetickom sektore, zníženie veľkoobchodných cien elektriny a vplyv mimoriadne teplej zimy. Za január až september tohto roka spoločnosť ČEZ dosiahla prevádzkové tržby v objeme 147 mld. CZK a prevádzkový zisk pred odpismi (EBITDA) v sume 54,7 mld. CZK. Čistý zisk ČEZ-u za január až september bol na úrovni 19,6 mld. CZK.

ČEZ však vylepšil svoju prognózu celoročného prevádzkového zisku pred odpismi na 72 mld. CZK. Predošlý plán spoločnosti rátal s tým, že bude na úrovni 70,5 mld. CZK. Firma zároveň potvrdila plán, podľa ktorého za celý rok 2014 dosiahne upravený čistý zisk 29 mld. CZK.Čo si o tom myslíte?