Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bane uhlie Paskov NWR
Čiernouhoľná baňa Paskov newworldresources.eu
19. septembra 2013 9:30 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Česká vláda nepodporí stratovú baňu firmy NWR

Stratová uholnú baňa v severomoravskej obci Paskov, ktorú chce jej vlastník, spoločnosť New World Resources (NWR), zatvoriť, nemôže očakávať podporu od vlády. Vyhlásil to v stredu český premiér Jiří Rusnok. Vláda je pripravená rokovať o spôsobe a časovom pláne zatvorenia, kúpu, prevádzku alebo dotovanie bane však odmieta, povedal na tlačovej konferencii Rusnok. Nemá zmysle prevádzkovať baňu, ktorá vytvára ročnú stratu 1,5 mld. CZK, zdôraznil premiér.

Česká banská spoločnosť New World Resources (NWR) predtým v stredu informovala, že zatvorí uhoľnú baňu v obci Paskov, keďže podľa posudku spoločnosti nemôže zo strednodobého hľadiska ostať konkurencieschopná. Podľa vyjadrenia firmy baňa neďaleko Ostravy zostane bez vonkajšej pomoci otvorená do konca roka 2014 a ešte nejaký čas bude zamestnávať pracovníkov, ktorí zabezpečia jej uzatvorenie. Predstavitelia firmy po protestoch baníkov vyhlásili, že sú pripravení rokovať s českou vládou a odbormi o alternatívach budúcnosti bane, ktorá v regióne s vysokou nezamestnanosťou dáva prácu približne 3 000 ľuďom.

V roku 2012 spoločnosť NWR z bane hlbokej 1 155 m vyťažila približne 950 tis. ton uhlia, jeho celková zásoba v bani je okolo 23 mil. ton. Na firmu však tvrdo doľahol pokles svetových cien koksu a vykurovacieho uhlia, pričom jej náklady na ich výrobu patria kvôli zložitým geologickým podmienkam k najvyšším na svete. NWR v snahe o zlepšenie svojej bilancie tiež rokuje o predaji svojej ostravskej koksárne OKK. Hodnota akcií spoločnosti síce od augusta stúpla o 100 % na 34 CZK za akciu, je však hlboko pod úrovňou pri vstupe na burzu v roku 2008. Za akcie NWR vtedy záujemcovia platili 469 CZK a ešte v tom istom roku dosiahli svoju historicky maximálnu hodnotu 622 CZK za akciu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame