Česká vláda mení stratégiu rozvoja jadrovej energetiky

16. júla 2014 15:53

V Temelíne by mal vzniknúť len jeden nový jadrový reaktor namiesto dvoch. Jeden reaktor by mal pribudnúť aj v elektrárni v Dukovanoch.

Atómová elektráreň Temelín ČEZ
Atómová elektráreň Temelín SITA/AP

Česká vláda prehodnocuje plány ďalšieho rozvoja jadrovej energetiky v krajine. Český vládny kabinet už nepočíta s dvoma novými jadrovými blokmi jadrovej elektrárne Temelín, na pláne je len jeden. Ďalší reaktor by mal pritom pribudnúť v jadrovej elektrárni Dukovany. Vyhlásil to v stredu český minister priemyslu a obchodu Jan Mládek. Informuje o tom portál idnes.cz.

„Radi by sme zachovali lokalitu Dukovany ako jadrovú elektráreň,“ povedal Mládek. Elektráreň v Dukovanoch v súčasnosti žiada o povolenie na prevádzku do roku 2025, pričom vláda počíta s ďalším predĺžením do roku 2035. Dovtedy by mal byť nový reaktor hotový. Minister však neuviedol, aký veľký by blok mal byť.

Tento rok spoločnosť ČEZ zrušila výstavbu dvoch blokov v Temelíne, keďže vláda odmietla garantovať túto investíciu v hodnote 200 mld. CZK. Odvtedy ministerstvá financií a priemyslu pracujú na stratégii rozvoja jadrovej energetiky. Táto stratégia by mala byť hotová na prelome tohto a budúceho roka.Čo si o tom myslíte?