Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Česká vláda mení stratégiu rozvoja jadrovej energetiky

Atómová elektráreň Temelín ČEZ
Atómová elektráreň Temelín SITA/AP

V Temelíne by mal vzniknúť len jeden nový jadrový reaktor namiesto dvoch. Jeden reaktor by mal pribudnúť aj v elektrárni v Dukovanoch.

Česká vláda prehodnocuje plány ďalšieho rozvoja jadrovej energetiky v krajine. Český vládny kabinet už nepočíta s dvoma novými jadrovými blokmi jadrovej elektrárne Temelín, na pláne je len jeden. Ďalší reaktor by mal pritom pribudnúť v jadrovej elektrárni Dukovany. Vyhlásil to v stredu český minister priemyslu a obchodu Jan Mládek. Informuje o tom portál idnes.cz.

„Radi by sme zachovali lokalitu Dukovany ako jadrovú elektráreň,“ povedal Mládek. Elektráreň v Dukovanoch v súčasnosti žiada o povolenie na prevádzku do roku 2025, pričom vláda počíta s ďalším predĺžením do roku 2035. Dovtedy by mal byť nový reaktor hotový. Minister však neuviedol, aký veľký by blok mal byť.

Tento rok spoločnosť ČEZ zrušila výstavbu dvoch blokov v Temelíne, keďže vláda odmietla garantovať túto investíciu v hodnote 200 mld. CZK. Odvtedy ministerstvá financií a priemyslu pracujú na stratégii rozvoja jadrovej energetiky. Táto stratégia by mala byť hotová na prelome tohto a budúceho roka.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...