Česká ropná firma Unipetrol tentokrát so ziskom

22. októbra 2014 9:25

Spoločnosť v treťom štvrťroku tohto roka vykázala čistý zisk 1,4 mld. českých korún po tom, ako v rovnakom období vlaňajška vykázala stratu.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Česká ropná spoločnosť Unipetrol v treťom štvrťroku tohto roka vykázala čistý zisk 1,4 mld. českých korún (CZK) po tom, ako v rovnakom období vlaňajška vykázala stratu. K zisku prispelo najmä zvýšenie predaja, keďže spoločnosť získala väčší podiel v hlavnej rafinérii v krajine. Ide o štvrtý kvartálny zisk Unipetrolu od roku 2011, keďže firma musela v posledných rokoch znižovať hodnotu svojich aktív v rafinérskom segmente. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakávali v období júla až septembra čistý zisk na úrovni 773 mil. CZK. Tržby spoločnosti medziročne posilnili o 37 % na 34,04 mld. CZK.

Majiteľ Unipetrolu, najväčšia poľská ropná spoločnosť PKN Orlen, v sledovanom štvrťroku vykázala medziročný pokles čistého zisku o 18 % na 538 mil. poľských zlotých (PLN). Dôvodom sú podľa vyjadrení firmy vyššie finančné náklady. Oslabenie zisku však bolo menšie ako očakávania analytikov, ktorí prognózovali, že bude na úrovni 312 mil. PLN.Čo si o tom myslíte?