Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Česká MND uzatvorila s Gazpromom kontrakt za 7,5 mld. CZK

Plyn zásobník
Ilustračné foto. SITA

Spoločnosť MND českého miliardára Karla Komárka podpísala s ruským Gazpromom dlhodobý kontrakt na využitie svojho zásobníka plynu v Dambořicích na južnej Morave. Informoval o tom v stredu spravodajský portál ihned.cz. Česká firma za 7,5 mld. CZK rezervuje Gazpromu na 15 rokov 90 % kapacity zásobníka. MND tiež zostane možnosť vyťažiť z ložiska, ktoré sa má na zásobník iba premeniť, zostávajúci plyn za 3,2 mld. CZK.

Podobné dlhodobé prenájmy nie sú obvyklé a MND si preto musela v rámci EÚ vybojovať výnimku, upozorňuje ihned.cz. Pre MND znamená kontrakt istotu využitia svojich skladovacích kapacít, Gazprom zase vďaka prístupu k zásobníku blízko západných trhov zníži závislosť na problémovej Ukrajine, uviedol pre ihned.cz analytik Vladimír Štěpán.

Zmluvu o výstavbe podzemného zásobníka na zemný plyn v obci Dambořice na južnej Morave podpísali ruský koncern Gazprom a česká MND tento rok v marci. Na investícii vo výške 128 mil. USD sa podieľajú obe spoločnosti rovnakým dielom. Zásobník plánujú firmy uviesť do prevádzky v roku 2016. Z celkovej kapacity zásobníka 448 mil. kubických metrov si Gazprom rezervuje na 15 rokov 403 mil. kubických metrov.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 18. septembra 2013 10:03

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...