Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn zásobník
Ilustračné foto. SITA
18. septembra 2013 10:03 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Česká MND uzatvorila s Gazpromom kontrakt za 7,5 mld. CZK

Spoločnosť MND českého miliardára Karla Komárka podpísala s ruským Gazpromom dlhodobý kontrakt na využitie svojho zásobníka plynu v Dambořicích na južnej Morave. Informoval o tom v stredu spravodajský portál ihned.cz. Česká firma za 7,5 mld. CZK rezervuje Gazpromu na 15 rokov 90 % kapacity zásobníka. MND tiež zostane možnosť vyťažiť z ložiska, ktoré sa má na zásobník iba premeniť, zostávajúci plyn za 3,2 mld. CZK.

Podobné dlhodobé prenájmy nie sú obvyklé a MND si preto musela v rámci EÚ vybojovať výnimku, upozorňuje ihned.cz. Pre MND znamená kontrakt istotu využitia svojich skladovacích kapacít, Gazprom zase vďaka prístupu k zásobníku blízko západných trhov zníži závislosť na problémovej Ukrajine, uviedol pre ihned.cz analytik Vladimír Štěpán.

Zmluvu o výstavbe podzemného zásobníka na zemný plyn v obci Dambořice na južnej Morave podpísali ruský koncern Gazprom a česká MND tento rok v marci. Na investícii vo výške 128 mil. USD sa podieľajú obe spoločnosti rovnakým dielom. Zásobník plánujú firmy uviesť do prevádzky v roku 2016. Z celkovej kapacity zásobníka 448 mil. kubických metrov si Gazprom rezervuje na 15 rokov 403 mil. kubických metrov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies