Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenský plynárenský priemysel SPP
Slovenský plynárenský priemysel SPP
15. januára 2013 0:00 PlynAktuality od SITASITA

Česká firma EPH kúpila podiel v SPP za 2,6 mld. eur

Česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH) kúpila 49-percentný podiel Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) za 2,6 mld. eur. V utorok o tom informovali doterajší majitelia minoritného podielu slovenských plynární, spoločnosti E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Podľa agentúry Reuters zahraniční akcionári predajom firmy Slovak Gas Holding B.V., prostredníctvom ktorej podiel v SPP vlastnili, zinkasovali zhodne po 1,3 mld. eur.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH), ktoré je vykonávateľom akcionárskych práv 51-percentného podielu SPP, očakáva, že celá transakcia sa uzavrie do konca januára. „Rokovania medzi doterajšími akcionármi Slovak Gas Holdingu a EPH boli ukončené, čaká sa stále na vyjadrenie protimonopolných úradov a pozíciu financujúcich bank. Očakávame, že cela transakcia sa uzavrie koncom januára, po čom EPH prevezme kontrolu nad SPP,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Po definitívnom ukončení transakcie začne rezort hospodárstva s výberom poradcu, ktorý vykoná v plynárňach hĺbkový audit, na základe ktorého sa štát rozhodne, či preberie 100-percentný podiel samotnej materskej spoločnosti SPP. „Do uzavretia transakcie nemôžeme podnikať žiadne konkrétne kroky smerujúce k výberu poradcu,“ konštatoval Jurikovič.

Vláda odblokovala predaj 49-percentného podielu SPP v decembri minulého roku, potom čo schválila dokumenty dohodnuté s EPH. Podľa schválených dokumentov, potrebných na ukončenie celej transakcie, by mohlo Slovensko najneskôr do konca budúceho roka získať za zhruba 58,8 mil. eur spomínaný 100-percentný podiel v samotnej materskej spoločnosti SPP. Štát by tak získal kontrolu nad cenotvorbou v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu. V hlavných dcérskych spoločnostiach slovenského dominantného dodávateľa zemného plynu, v SPP-distribúcia a vo firme Eustream, by mal byť majoritným akcionárom samotný SPP s 51-percentným podielom a skupina EPH s 49-percentným podielom, ktorá v nich bude mať manažérsku kontrolu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame