Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Snina
Ilustračné foto energysnina.sk
12. októbra 2014 12:02 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Česi to nevzdali. V Trnave chcú stavať elektráreň.

Česká spoločnosť Energo CS znova predložila na investičný zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Podľa zámeru chce firma postaviť v Trnave 20-megawattovú elektráreň za 20 miliónov eur.

Trnava by mala mať onedlho novú elektráreň. Česká spoločnosť Energo CS znova predložila investičný zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Podľa aktuálneho zámeru plánuje firma v krajskom meste postaviť kogeneračnú elektráreň s dodávkou tepla. Do výstavby chce investovať 20 miliónov eur. „Elektrina aj teplo sa budú vyrábať v jednom zariadení súčasne technológiou kogenerácie,“ uviedla spoločnosť v investičnom zámere.

Vyrobí tisícky megawatthodín

Nový energetický zdroj bude mať elektrický výkon takmer 20 megawattov a približne 16 megawattov tepelný výkon. Ročne by mal vyrobiť viac ako 155 tisíc megawatthodín elektriny. Okrem nej bude zdroj vyrábať aj teplo. Ročne viac ako 130 tisíc megawattov. Elektrinu bude investor dodávať do distribučnej siete, vyrobené teplo odoberie Trnavská teplárenská. „Zariadenia na kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie sú navrhnuté na báze motorgenerátorov – s použitím piestových spaľovacích motorov na zemný plyn,“ informovala spoločnosť v investičnom zámere. Ročne elektráreň spotrebuje zhruba 340 tisíc megawatthodín plynu.

Zmenili plány

Česká spoločnosť Energo CS už pred zhruba troma rokmi dostala od Ministerstva hospodárstva SR (MH) osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Je to jedno z povolení potrebné pre začatie s výstavbou energetického zdroja na Slovensku. Vtedy firma deklarovala, že za 30 mil. eur postaví v Trnave paroplynovú elektráreň, ktorá bude mať elektrický výkon na úrovni takmer 30 megawattov a tepelný výkon 34 megawattov.

Životnosť na 40 rokov

S výstavbou kogeneračnej elektrárne v priemyselnej zóne mesta Trnava blízkosti areálu trnavskej zlievarne chce investor začať už v tomto roku. Ukončenie výstavby je naplánované o rok neskôr. Investor počíta so životnosťou elektrárne do roku 2055. „Prínosy kogenerácie sa môžu priaznivo prejaviť na cenách obidvoch dodávaných energií, teda elektriny a tepla, čo sa významne prejaví najmä pri náraste cien palív, ktoré je možné očakávať,“ konštatoval investor vo svojom zámere.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies