Česi Slovenské elektrárne už nechcú, Křetinský a spol. áno

7. mája 2015 12:01

ČEZ mal pôvodne záujem o 66-percentný podiel Slovenských elektrárňach od talianskej spoločnosti Enel, aktuálne kroky slovenskej vlády však podľa českej energetickej skupiny podstatne zmenili situáciu.

ČEZ
Ilustračné foto SITA

Česká energetická skupina ČEZ nepodá ponuku na kúpu 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach (SE) od talianskej spoločnosti Enel. Spoločnosť o tom informovala vo štvrtok. Reagovala tým na záujem slovenskej vlády posilniť svoj vplyv v spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. Vláda chce tiež blokovať predaj väčšinového podielu v SE dovtedy, kým Enel nedokončí dva bloky v jadrovej elektrárni Mochovce. To podľa ČEZ-u mení situáciu v mnohých oblastiach. Spoločnosť však vo vyhlásení uviedla, že so slovenskou vládou aj s Enelom je ochotná ďalej diskutovať o možnostiach podpory rozvoja energetického sektora na Slovensku.

Křetinský a J&T elektrárne chcú

Česká skupina Energetický a průmyslový holding na rozdiel od firmy ČEZ plánuje podať záväznú ponuku na kúpu 66-percentného podielu Slovenských elektrární, ktorý predáva talianska spoločnosť Enel. „Potvrdzujeme, že pokračujeme v procese predaja podielu, ktorý drží talianska firma Enel,“ uviedol hovorca EPH Daniel Častvaj. Vlastníkmi EPH sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T.

V hre aj Slovnaft

O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární sa záväzne uchádza aj bratislavská rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou skupinou MVM Group. „Slovnaft, člen skupiny MOL a skupina MVM podali 7. mája spoločnú indikatívnu ponuku na kúpu 66-percentého podielu spoločnosti Enel v Slovenských elektrárňach,” uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi. Konzorcium chce oproti svojím konkurentom zabojovať hlavne vďaka svojim skúsenostiam s prevádzkou jadrových elektrární.

Ešte dva dni

Talianska spoločnosť Enel minulý týždeň pripustila, že zo Slovenských elektrární sa nestiahne a na predaj ponúkne iba menšinový podiel, ktorý by mohol získať štát alebo tretia strana. Enel očakáva ponuky do 9. mája.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?