Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračná snímka FreeDigitalPhotos.net
5. januára 2016 13:57 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Česi podporujú dovoz plynu cez Ukrajinu

Český minister priemyslu Jan Mládek uviedol, že projekt Nord Stream 2 by sa mohol zrealizovať, ak Moskva nezastaví prepravu plynu do Európy cez Ukrajinu.

Navrhovaná druhá trasa plynovodu spájajúceho Rusko s Nemeckom, čiže Nord Stream 2, ktorý by zdvojnásobil ruskú exportnú kapacitu priamo na nemecký trh, by sa mohla zrealizovať, ak Moskva nezastaví tranzit plynu cez Ukrajinu. Povedal to v utorok český minister priemyslu Jan Mládek. Podľa ministra zachovanie prepravy plynu cez Ukrajinu je dôležité pre českú energetickú bezpečnosť.

Ruský exportér plynu Gazprom a jeho európske partnerské firmy v septembri podpísali akcionársku dohodu o projekte Nord Stream 2. S týmto projektom však nesúhlasí skupina členských krajín Európskej únie, podľa ktorých tým vzniká riziko ďalšej destabilizácie Ukrajiny. Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko vyzvali Európsku komisiu, aby zaručila „úplný súlad akejkoľvek novej infraštruktúry s legislatívou EÚ.“

Český minister priemyslu v utorok povedal, že kompromisným riešením by mohla byť výstavba trasy Nord Stream 2 a súčasné zaručenie, že plyn do Európy bude naďalej prúdiť aj cez ukrajinské územie. Podľa Gazpromu a niektorých energetických firiem je Nord Stream 2 najpragmatickejším riešením podpory energetickej bezpečnosti Európy. Predseda Európskej rady Donald Tusk však v decembri uviedol, že podľa jeho názoru projekt Nord Stream 2, ktorý podporujú Gazprom, E.ON , Wintershall, Shell, OMV a Engie, porušuje pravidlá Európskej únie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame