Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dukovany jadrový zdroj
Jadrová elektráreň Dukovany. cez.cz
6. marca 2017 15:16 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Česi chcú stavať novú jadrovú elektráreň

Nový reaktor v Dukovanoch by mal stáť vyše 4 miliardy dolárov. Český premiér Bohuslav Sobotka uviedol, že dohoda o výstavbe by sa mohla podpísať v roku 2022.

Česká republika plánuje výstavbu nového jadrového reaktora, pričom jeho výstavba by sa mohla začať v roku 2025. Povedal to v pondelok český premiér Bohuslav Sobotka. O financovaní výstavby sa ešte len musí rozhodnúť. Očakáva sa, že záujem o lukratívny kontrakt na výstavbu reaktora v Dukovanoch v hodnote vyše 4 mld. USD prejavia veľké firmy z USA, Ruska, Japonska, Francúzska, Číny a Južnej Kórey.

Český premiér Sobotka ďalej uviedol, že dohoda o výstavbe by sa mohla podpísať v roku 2022. Prevádzka nového reaktora by sa mohla začať približne v roku 2035. Na rozdiel od niektorých iných európskych štátov sa Česko spolieha na jadrovú energetiku a Sobotkova vláda v roku 2015 schválila dlhodobý plán zvýšenia výroby elektriny jadrovými reaktormi. Tento plán predpokladá vybudovanie ďalšieho reaktora v elektrárni Dukovany a neskôr pravdepodobne výstavbu reaktora v elektrárni Temelín.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame