Česi chcú stavať novú jadrovú elektráreň

6. marca 2017 15:16
SITA

Nový reaktor v Dukovanoch by mal stáť vyše 4 miliardy dolárov. Český premiér Bohuslav Sobotka uviedol, že dohoda o výstavbe by sa mohla podpísať v roku 2022.

Dukovany jadrový zdroj
Jadrová elektráreň Dukovany. cez.cz

Česká republika plánuje výstavbu nového jadrového reaktora, pričom jeho výstavba by sa mohla začať v roku 2025. Povedal to v pondelok český premiér Bohuslav Sobotka. O financovaní výstavby sa ešte len musí rozhodnúť. Očakáva sa, že záujem o lukratívny kontrakt na výstavbu reaktora v Dukovanoch v hodnote vyše 4 mld. USD prejavia veľké firmy z USA, Ruska, Japonska, Francúzska, Číny a Južnej Kórey.

Český premiér Sobotka ďalej uviedol, že dohoda o výstavbe by sa mohla podpísať v roku 2022. Prevádzka nového reaktora by sa mohla začať približne v roku 2035. Na rozdiel od niektorých iných európskych štátov sa Česko spolieha na jadrovú energetiku a Sobotkova vláda v roku 2015 schválila dlhodobý plán zvýšenia výroby elektriny jadrovými reaktormi. Tento plán predpokladá vybudovanie ďalšieho reaktora v elektrárni Dukovany a neskôr pravdepodobne výstavbu reaktora v elektrárni Temelín.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?