Česi by privítali zrušenie zákazu exportu americkej ropy

10. júla 2015 11:10

Americkí zákonodarcovia sa obávajú následného rastu cien palív, podľa nezávislých aj vládnych analýz by však liberalizácia exportu viedla k miernemu zníženiu cien.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Zrušenie amerického zákazu exportu ropy by posilnilo energetickú bezpečnosť v Európe, keďže krajiny by si mohli nájsť alternatívny zdroj. Uviedol to vo štvrtok český veľvyslanec v USA Petr Gandalovič pred poslancami amerického Kongresu.

„Čím bude vyšší počet stabilných demokracií medzi svetovými exportérmi, tým bude väčšia energetická bezpečnosť pre Českú republiku a Európsku úniu,“ povedal veľvyslanec na pôde Výboru pre energetiku Snemovne reprezentantov. Česko sa snaží znížiť závislosť na dovoze ropy a zemného plynu z Ruska, ktoré je najväčším dodávateľom pre mnohé východoeurópske krajiny.

Zákaz na export ropy prijal Kongres v roku 1975 po tom, čo arabské ropné embargo vzbudilo strach pre nedostatok ropy. Mnoho zákonodarcov váha, či majú podporiť zrušenie zákazu. Obávajú sa, že by mohol nasledovať rast cien palív v USA. Avšak podľa správ z Kolumbijskej univerzity a vládnych agentúr by zrušenie zákazu pravdepodobne ceny mierne znížilo, pretože by to zväčšilo zásoby na svetových trhoch.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?