Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
29. júla 2014 12:01 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Česi budú mať novú daň. Z ropnej bezpečnosti.

Táto daň by mala byť vo výške 25 až 30 halierov na jeden liter.

České ministerstvo priemyslu a obchodu navrhuje zavedenie novej dane „z ropnej bezpečnosti“. Táto daň by mala byť vo výške 25 až 30 halierov na jeden liter. O novej dani sa hovorí v dokumente o zaobchádzaní so strategickými rezervami nafty, benzínu a ropy. Dokument z dielne ministerstva sa v súčasnosti nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Informuje o tom portál idnes.cz.

Nová daň by mala priniesť rozpočtové príjmy vo výške 1,4 mld. CZK. Práve takú sumu Česko ročne vynakladá na udržiavanie zásob ropných produktov a palív. Podľa nových pravidiel by tak subjekty na zásoby prispievali podľa toho, koľko ropných produktov spotrebujú.

Novú daň musí najprv schváliť vláda, tá však nebude posudzovať iba výhodnosť pre štát, pretože ide o politicky citlivú záležitosť. „Vláda posúdi ekonomickú aj politickú vhodnosť návrhu a nechá materiál dopracovať do podoby zákonného opatrenia,“ uvádza sa v dokumente.

Plán zdražovania pohonných látok prichádza krátko po diskusii o znížení spotrebnej dane. Tento návrh však napokon v parlamente neprešiel a spotrebná daň sa tak v Česku znižovať nebude.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame