Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČEZ
Pobočka spoločnosti ČEZ v Albánsku labáááánsku SITA/AP
24. júna 2014 12:22 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Česi a Albánci sa udobrili

V rámci urovnania sporov ČEZ dostane 100 mil. eur, teda čiastku, ktorá približne zodpovedá počiatočnej investícii firmy do nákupu albánskej spoločnosti CEZ Shpërndarje.

Česká energetická spoločnosť ČEZ urovnala spor s Albánskom. V rámci urovnania sporov ČEZ dostane 100 mil. eur, teda čiastku, ktorá približne zodpovedá počiatočnej investícii firmy do nákupu albánskej spoločnosti CEZ Shpërndarje. Albánsko v minulom roku tejto firme odobralo licenciu. Informoval o tom portál e15.cz.

Albánsky regulačný úrad spoločnosti ČEZ odobral licenciu s odôvodnením, že firma nezabezpečila dovoz elektrickej energie a taktiež preto, že neinvestovala do rozvodovej siete.

Dokument obe strany podpísali vo Viedni pod dohľadom Sekretariátu energetického spoločenstva. „Uzavretú dohodu považujem za úspech, najmä vzhľadom na to, že so získanými prostriedkami budeme môcť disponovať výrazne skôr, než keby sme museli čakať množstvo rokov na výsledky arbitráže. Dohoda je koncipovaná tak, že finančnú kompenzáciu bude zabezpečovať renomovaná európska banka,“ uviedol Daniel Beneš, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti ČEZ.

Dohoda urovnáva všetky nároky ČEZ aj Albánska vo vzťahu k investícii ČEZ do CEZ Shperndarje a do albánskeho energetického sektora. Ak by sa obidve strany nedohodli, Česko bolo pripravené brániť tomu, aby Albánsko získalo status kandidáta na vstup do EÚ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame