Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto pixabay.com
23. augusta 2016 10:01 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ceny ropy zostanú nízke dlhší čas, myslí si agentúra Moody’s

Ceny ropy sa podľa agentúry v strednodobom časovom horizonte budú pohybovať v pásme 40 až 60 USD za barel a úverová spoľahlivosť štátov Perzského zálivu bude naďalej pod tlakom.

Napriek perspektíve trochu vyšších cien ropy v najbližšom období zostanú profily úverovej spoľahlivosti štátov združených v Rade pre spoluprácu krajín Perzského zálivu (GCC) naďalej pod tlakom. Uviedla to vo svojej správe medzinárodná agentúra Moody’s, ktorá predpokladá, že ceny ropy zo strednodobého hľadiska zostanú nízke a budú sa pohybovať v pásme 40 až 60 USD za barel. „Hoci sme smerom nahor revidovali odhady ceny ropy v najbližšom období, naše strednodobé očakávanie, že cena ropy bude dlhšie obdobie nižšia, sa nemení,“ konštatoval Steffen Dyck z agentúry Moody’s.

V najbližšom období podľa Moody’s vyššie ceny ropy uľahčia situáciu členov Rady pre spoluprácu krajín Perzského zálivu a ich fiškálne schodky a deficity bežných účtov budú nižšie, ako agentúra pôvodne očakávala. Z krátkodobého hľadiska budú vyššie ceny ropy prospešné predovšetkým pre Kuvajt, Katar a Omán, keďže tieto krajiny sú v oblasti vládnych príjmov viac závislé od ropy.

Moody’s prognózuje, že za rok 2016 bude deficit verejných financií Kuvajtu vo výške 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Deficit Kataru odhaduje na úrovni 5,5 % HDP a deficit Ománu vo výške 15,1 % HDP. Agentúra však zároveň upozorňuje, že krátkodobé zlepšenie cien ropy by mohlo spomaliť tempo reforiem v niektorých krajinách GCC.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame