Ceny ropy zostanú nízke dlhší čas, myslí si agentúra Moody’s

23. augusta 2016 10:01
SITA

Ceny ropy sa podľa agentúry v strednodobom časovom horizonte budú pohybovať v pásme 40 až 60 USD za barel a úverová spoľahlivosť štátov Perzského zálivu bude naďalej pod tlakom.

Ropa ťažba
Ilustračné foto pixabay.com

Napriek perspektíve trochu vyšších cien ropy v najbližšom období zostanú profily úverovej spoľahlivosti štátov združených v Rade pre spoluprácu krajín Perzského zálivu (GCC) naďalej pod tlakom. Uviedla to vo svojej správe medzinárodná agentúra Moody’s, ktorá predpokladá, že ceny ropy zo strednodobého hľadiska zostanú nízke a budú sa pohybovať v pásme 40 až 60 USD za barel. „Hoci sme smerom nahor revidovali odhady ceny ropy v najbližšom období, naše strednodobé očakávanie, že cena ropy bude dlhšie obdobie nižšia, sa nemení,“ konštatoval Steffen Dyck z agentúry Moody’s.

V najbližšom období podľa Moody’s vyššie ceny ropy uľahčia situáciu členov Rady pre spoluprácu krajín Perzského zálivu a ich fiškálne schodky a deficity bežných účtov budú nižšie, ako agentúra pôvodne očakávala. Z krátkodobého hľadiska budú vyššie ceny ropy prospešné predovšetkým pre Kuvajt, Katar a Omán, keďže tieto krajiny sú v oblasti vládnych príjmov viac závislé od ropy.

Moody’s prognózuje, že za rok 2016 bude deficit verejných financií Kuvajtu vo výške 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Deficit Kataru odhaduje na úrovni 5,5 % HDP a deficit Ománu vo výške 15,1 % HDP. Agentúra však zároveň upozorňuje, že krátkodobé zlepšenie cien ropy by mohlo spomaliť tempo reforiem v niektorých krajinách GCC.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?