Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
18. januára 2016 10:58 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ceny ropy sú najnižšie od roku 2003

Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za referenčnú pre svetové trhy, sa o 7:33 GMT obchodovala na úrovni 28,17 USD za barel, čo bol pokles o 2,7 % oproti piatkovému záveru.

Ceny ropy v pondelok klesli najnižšie od roku 2003. Reagovali tým na zrušenie embarga na vývoz ropy z Iránu. Sankcie zavedené v reakcii na kontroverzný iránsky jadrový program zrušili USA a EÚ v sobotu. Členský štát Organizácie krajín exportujúcich ropu následne oznámil, že svoj export je pripravený navýšiť o 500 tis. barelov denne. Z maxím na úrovni zhruba 2 mil. barelov denne (bpd) v roku 2011 sa export ropy z Iránu po uvalení sankcií prepadol na čosi viac ako 1 mil. mil. bpd. Ceny ropy na svetových trhoch, kde výrazne prevažuje ponuka nad dopytom, sa dlhodobo pohybujú na rekordných minimách.

Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za referenčnú pre svetové trhy, sa o 7:33 GMT obchodovala na úrovni 28,17 USD za barel, čo bol pokles o 2,7 % oproti piatkovému záveru. V skoršom obchodovaní cena klesla až na 27,67 USD za barel, teda najnižšie od roku 2003. Ľahká americká ropa zlacnela o 64 centov na 28,78 USD za barel. Prechodne sa ocitla na úrovni 28,36 USD, čo bolo rovnako najmenej od roku 2003.

Zvýšené dodávky z Iránu zasiahnu trh, ktorý s ťažkosťami absorbuje nadmernú produkciu z USA, Ruska a Blízkeho východu. „Hlavní producenti dodávajú nad rámec dopytu 2 až 2,5 mil. barelov denne. Otázkou je, ako dlho môžu udržať nadprodukciu na tejto úrovni,“ uviedol v pondelok výkonný riaditeľ banky HSBC Stuart Gulliver. Niektorí analytici však upozorňujú, že zotavenie iránskeho exportu po rokoch nedostatočných investícií potrvá dlhší čas.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame