Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
22. januára 2015 11:11 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ceny ropy sa zotavia, tvrdí šéf OPEC

Generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Abdulláh al-Badrí je presvedčený, že ceny ropy stúpnu. Ceny ropy od júna poklesli o takmer 60 % a dostali sa k hranici 45 USD za barel.

Generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Abdulláh al-Badrí v stredu vyjadril presvedčenie, že súčasné nízke ceny ropy sa zotavia. Zároveň obhajoval novembrové rozhodnutie ropného kartelu neznižovať ťažbu ropy. Ceny ropy od júna poklesli o takmer 60 % a dostali sa k hranici 45 USD za barel.

„Každý nám hovorí, aby sme znížili ťažbu. Chcem sa vás ale opýtať, ťažíme s vyššími či s nižšími nákladmi? Ponechajme v prvom rade produkovať ropu s nižšími nákladmi a až potom s vyššími,“ povedal Badrí. „Ceny sa zotavia, zažil som to trikrát či štyrikrát v mojom živote,“ povedal. „Vrátime sa do normálu veľmi skoro,“ poznamenal.

Claudio Descalzi, šéf talianskej energetickej spoločnosti Eni Spa, vyzval OPEC, aby konala v záujme obnovenia stability cien ropy. Zároveň v stredu varoval, že ropa by mohla o niekoľko rokov zdražieť na úroveň 200 USD za barel vzhľadom na terajšie malé investície do ropného priemyslu. Šéf firmy Eni očakáva, že ceny ropy zostanú nízke v najbližších dvanástich až osemnástich mesiacoch, ale potom sa začne ich postupné zotavovanie, keďže ťažba bridlicovej ropy v USA začala klesať.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame