Ceny ropy sa zotavia, tvrdí šéf OPEC

22. januára 2015 11:11

Generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Abdulláh al-Badrí je presvedčený, že ceny ropy stúpnu. Ceny ropy od júna poklesli o takmer 60 % a dostali sa k hranici 45 USD za barel.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Abdulláh al-Badrí v stredu vyjadril presvedčenie, že súčasné nízke ceny ropy sa zotavia. Zároveň obhajoval novembrové rozhodnutie ropného kartelu neznižovať ťažbu ropy. Ceny ropy od júna poklesli o takmer 60 % a dostali sa k hranici 45 USD za barel.

„Každý nám hovorí, aby sme znížili ťažbu. Chcem sa vás ale opýtať, ťažíme s vyššími či s nižšími nákladmi? Ponechajme v prvom rade produkovať ropu s nižšími nákladmi a až potom s vyššími,“ povedal Badrí. „Ceny sa zotavia, zažil som to trikrát či štyrikrát v mojom živote,“ povedal. „Vrátime sa do normálu veľmi skoro,“ poznamenal.

Claudio Descalzi, šéf talianskej energetickej spoločnosti Eni Spa, vyzval OPEC, aby konala v záujme obnovenia stability cien ropy. Zároveň v stredu varoval, že ropa by mohla o niekoľko rokov zdražieť na úroveň 200 USD za barel vzhľadom na terajšie malé investície do ropného priemyslu. Šéf firmy Eni očakáva, že ceny ropy zostanú nízke v najbližších dvanástich až osemnástich mesiacoch, ale potom sa začne ich postupné zotavovanie, keďže ťažba bridlicovej ropy v USA začala klesať.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?