Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
27. mája 2016 10:58 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ceny ropy prekročili hranicu 50 dolárov za barel

Britská ropa Brent uzavrela nižšie o 15 centov na 49,59 USD za barel, pričom počas dňa vzrástla na 50,51 USD za barel.

Ceny ropy vo štvrtok po prvýkrát za sedem mesiacov prekročili hranicu 50 USD za barel. Lesné požiare v Kanade neďaleko ropných pieskov, nepokoje v nigérijskom a líbyjskom energetickom sektore a blízky hospodársky kolaps vo Venezuele, ktorá je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, znížili produkciu o takmer 4 mil. barelov za deň a podporili obchodovanie s komoditou. Neskôr však narástli obavy investorov, že vyššie ceny ropy by mohli povzbudiť menej efektívnych producentov k zvýšeniu ťažby. Títo producenti, predovšetkým z USA, by mohli obnoviť svoju činnosť a opätovne zvýšiť celosvetový prebytok ropy na trhu, čo by viedlo k poklesu jej cien.

Britská ropa aj americká ropa prekročili počas obchodovania úroveň 50 dolárov za barel

Britská ropa Brent uzavrela nižšie o 15 centov na 49,59 USD za barel, pričom počas dňa vzrástla na 50,51 USD za barel, čiže najvyššiu úroveň od novembra. Ľahká americká ropa oslabila o 8 centov na 49,48 USD za barel, kým počas obchodovania stúpla aj na maximum zo začiatku októbra na úroveň 50,21 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame