Ceny ropy posilnili

26. marca 2015 8:15

Britská ropa Brent posilnila o 1,37 USD na 56,48 USD za barel po tom, ako počas skoršieho obchodovania vzrástla až na 57,17 USD za barel. Ľahká americká ropa zdražela o 1,70 USD na 49,21 USD za barel.

Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Ceny ropy v stredu vzrástli, keďže ich podporil slabší dolár. Ten voči euru klesol po tom, ako podnikateľská dôvera v Nemecku podľa údajov inštitútu Ifo rástla v marci už piaty mesiac v rade, a to najvyššie od júla minulého roka. Podnikateľská dôvera vo Francúzsku posilnila na najvyššiu úroveň za takmer tri roky. K rastu cien ropy tiež prispeli boje v Jemene, ktoré zvyšujú obavy z bezpečnosti dodávok z Blízkeho východu. Niekoľko mesiacov trvajúca kríza v Jemene v januári vyústila do prevzatia moci šiitskými povstalcami, ktorí ovládajú hlavné mesto Saná už od septembra.

Rast cien však tlmila správa o stave amerických zásob ropy. Podľa Federálneho úradu pre energetiku (EIA) sa zásoby ropy v minulom týždni v USA zvýšili o 8,2 mil. barelov a dosiahli tak 80-ročné maximá už jedenásty týždeň v rade. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakávali ich zvýšenie iba o 5,1 mil. barelov. Britská ropa Brent posilnila o 1,37 USD na 56,48 USD za barel po tom, ako počas skoršieho obchodovania vzrástla až na 57,17 USD za barel. Ľahká americká ropa zdražela o 1,70 USD na 49,21 USD za barel.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?