Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
26. marca 2015 8:15 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ceny ropy posilnili

Britská ropa Brent posilnila o 1,37 USD na 56,48 USD za barel po tom, ako počas skoršieho obchodovania vzrástla až na 57,17 USD za barel. Ľahká americká ropa zdražela o 1,70 USD na 49,21 USD za barel.

Ceny ropy v stredu vzrástli, keďže ich podporil slabší dolár. Ten voči euru klesol po tom, ako podnikateľská dôvera v Nemecku podľa údajov inštitútu Ifo rástla v marci už piaty mesiac v rade, a to najvyššie od júla minulého roka. Podnikateľská dôvera vo Francúzsku posilnila na najvyššiu úroveň za takmer tri roky. K rastu cien ropy tiež prispeli boje v Jemene, ktoré zvyšujú obavy z bezpečnosti dodávok z Blízkeho východu. Niekoľko mesiacov trvajúca kríza v Jemene v januári vyústila do prevzatia moci šiitskými povstalcami, ktorí ovládajú hlavné mesto Saná už od septembra.

Rast cien však tlmila správa o stave amerických zásob ropy. Podľa Federálneho úradu pre energetiku (EIA) sa zásoby ropy v minulom týždni v USA zvýšili o 8,2 mil. barelov a dosiahli tak 80-ročné maximá už jedenásty týždeň v rade. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakávali ich zvýšenie iba o 5,1 mil. barelov. Britská ropa Brent posilnila o 1,37 USD na 56,48 USD za barel po tom, ako počas skoršieho obchodovania vzrástla až na 57,17 USD za barel. Ľahká americká ropa zdražela o 1,70 USD na 49,21 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame