Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
1. mája 2016 17:46 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ceny ropy mohli už dosiahnuť svoje dno, tvrdí IEA

Uviedol to šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol. Bude však záležať na globálnom hospodárskom raste.

Ceny ropy už mohli dosiahnuť svoje dno. Uviedol to šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. Je to podľa neho znak toho, že stav svetovej ekonomiky nevyvoláva obavy. Bude však záležať na globálnom hospodárskom raste. Na otázku, či ceny ropy už dosiahli dno, odpovedal: „Môže to byť tento prípad, bude však záležať na tom, ako bude vyzerať globálna ekonomika. V štandardnom ekonomickom prostredí uvidíme skôr rast cien ako pokles.“

„Veríme, že trh nájde rovnováhu za normálnych podmienok. Tie by mohli nastať ku koncu roka, v druhej polovici tohto roka, najneskôr však v roku 2017,“ dodal. Birol dúfa, že budúci rok prinesie zotavenie investícií v oblasti prieskumu a ťažby. V uplynulých dvoch rokoch sa investície zmenšili o 40 %. Krajiny, ktoré nie sú členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), by mali v tomto roku znížiť produkciu ropy o 700 tis. barelov ropy denne, išlo by o najvýraznejší pokles za približne 20 rokov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame