Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ceny ropy klesli

Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Britská ropa Brent oslabila o 6 % na 42,69 USD za barel. Ľahká americká ropa klesla o 5,5 % na 38,24 USD za barel.

Ceny ropy v pondelok zaznamenali najväčší denný pokles za posledné takmer dva mesiace a klesli na 6,5-ročné minimá. Čínske akciové trhy sa v pondelok prepadli na hodnotu z čias finančnej krízy, oslabili o takmer 9 % a spôsobili na globálnych finančných trhoch chaos. Obavy o hospodárstvo druhej najväčšej svetovej ekonomiky pretrvávajú aj preto, že by mohol klesnúť dopyt, čím by sa zväčšil prebytok na nasýtenom trhu s ropou.

„Pondelkový pokles nemá súvis so zásadami ropného trhu. Celé je to o Číne,“ povedal analytik pre ropu Commerzbanky Carsten Fritsch. Britská ropa Brent oslabila o 6 % na 42,69 USD za barel. Ľahká americká ropa klesla o 5,5 % na 38,24 USD za barel. Niektorí členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu žiadali o núdzové zasadnutie, keďže sa od júna ceny prepadli o 40 %. Aj keď pre zvolávanie núdzového zasadnutia platí pravidlo jednoduchej väčšiny v rámci dvanástich členských krajín, niektorí delegáti hovoria o tom, že zasadnutie je nepravdepodobné, kým s ním nebude súhlasiť Saudská Arábia.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 25. augusta 2015 10:40

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...