Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
14. júna 2016 11:15 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ceny ropy klesli

Britská ropa Brent klesla o 0,4 % na 50,35 USD za barel a ľahká americká ropa oslabila tiež o 0,4 % na 48,88 USD za barel.

Ceny ropy v pondelok klesli v reakcii na posilnenie amerického dolára a na nepriaznivé hospodárske vyhliadky krajín v Európe a Ázii. Dolár posilnil o približne 1,4 % oproti júnovým minimám, keď ho podporili obavy z odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, ako aj možné zvýšenie úrokových sadzieb v USA. Silnejší dolár znamená, že komodity denominované v americkej mene sú pre držiteľov iných mien drahšie.

Pokles cien ropy však obmedzila mesačná správa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v ktorej sa uvádza, že sa jej produkcia v máji znížila o 100 tis. barelov denne. OPEC zároveň predpovedá, že svetový trh s ropou bude v druhej polovici tohto roka viac vyvážený, keďže prerušenie ťažby v Nigérii a Kanade zreteľne zmiernilo ponuku na trhu s ropou. Britská ropa Brent klesla o 0,4 % na 50,35 USD za barel a ľahká americká ropa oslabila tiež o 0,4 % na 48,88 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame