Ceny ropy klesli

14. júna 2016 11:15
SITA

Britská ropa Brent klesla o 0,4 % na 50,35 USD za barel a ľahká americká ropa oslabila tiež o 0,4 % na 48,88 USD za barel.

Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Ceny ropy v pondelok klesli v reakcii na posilnenie amerického dolára a na nepriaznivé hospodárske vyhliadky krajín v Európe a Ázii. Dolár posilnil o približne 1,4 % oproti júnovým minimám, keď ho podporili obavy z odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, ako aj možné zvýšenie úrokových sadzieb v USA. Silnejší dolár znamená, že komodity denominované v americkej mene sú pre držiteľov iných mien drahšie.

Pokles cien ropy však obmedzila mesačná správa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v ktorej sa uvádza, že sa jej produkcia v máji znížila o 100 tis. barelov denne. OPEC zároveň predpovedá, že svetový trh s ropou bude v druhej polovici tohto roka viac vyvážený, keďže prerušenie ťažby v Nigérii a Kanade zreteľne zmiernilo ponuku na trhu s ropou. Britská ropa Brent klesla o 0,4 % na 50,35 USD za barel a ľahká americká ropa oslabila tiež o 0,4 % na 48,88 USD za barel.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?